Dalin të dhëna të reja nga ngjarja tragjike në xhirimet e “Rust”:

by admin
Spread the love

Ndërsa një ekip filmi dhe aktorë përgatiteshin të provonin një skenë brenda një ndërtese prej druri, si kishë, në një fermë filmash në shkretëtirë jashtë Santa Fe, ndihmësi i regjisorit Dave Halls doli jashtë dhe për të marrë një armë skenike dhe për ta sjellë në sheshin e xhirimit.

Ai u kthye brenda dhe ia dorëzoi yllit të filmit, aktorit Alec Baldwin, duke e siguruar atë se ishte e sigurt për t’u përdorur sepse nuk kishte municion brenda saj.

“Arma është e sigurt dhe e pambushur”, kishte thënë Halls gjatë xhirimeve pak para ngjarjes tragjike.

Por arma nuk ishte e zbrazët, thuhet sipas të dhënave të gjykatës të bëra publike të premten. Në vend të kësaj, kur Baldwin tërhoqi këmbëzën të enjten, ai vrau drejtoreshën e fotografisë Halyna Hutchins dhe plagosi regjisorin Joel Souza, i cili po qëndronte pas saj.

Tragjedia erdhi gati tre dekada pasi Brandon Lee, djali i legjendës së arteve marciale, Bruce Lee, vdiq në një rast të ngjashëm dhe shkaktoi pyetje të tmerrshme se si një ngjarje e tillë mund të ndodhte përsëri. Producenti ekzekutiv i dramës policore të ABC-së “The Rookie” njoftoi të premten se shfaqja nuk do të përdorte më armë “të vërteta”, sepse “siguria e kastit dhe ekipit tonë është shumë e rëndësishme”.

Detajet e të shtënave në fermën në Bonanza Creek Road u përfshinë në një kërkesë për urdhër kërkimi të paraqitur nga Zyra e Sh Policisë së Qarkut Santa Fe. Hetuesit po kërkonin të ekzaminonin kostumin e njollosur me gjak të Baldwin për filmin “Rust”, si dhe armën që u qëllua, armë të tjera skenike dhe municione, dhe çdo pamje që mund të ekzistonte.

Sipas të dhënave, arma ishte një nga tre që armët e filmit, Hannah Gutierrez, kishte vendosur në një karrocë jashtë ndërtesës ku po xhirohej një skenë. Halls rrëmbeu armën nga karroca dhe e solli brenda Baldwin-it, pa e ditur se ishte e mbushur me fishekë të drejtpërdrejtë, shkroi një detektiv në aplikacionin e urdhrit të kërkimit.

Ishte e paqartë se sa plumba u qëlluan. Gutierrez hoqi një gëzhojë nga arma pas të shtënave dhe ajo ia dorëzoi armën policisë kur ata mbërritën, thonë të dhënat e gjykatës.

Halls nuk i ktheu menjëherë mesazhet telefonike dhe e-mailet e mediave që kërkonin komente. Associated Press nuk ishte në gjendje të kontaktonte Gutierrez dhe disa mesazhe të dërguara kompanive të prodhimit të lidhura me filmin nuk u kthyen menjëherë të premten.

Mbikëqyrësja e skenarit të filmit, Mamie Mitchell, tha se ajo po qëndronte pranë Hutchins kur u qëllua.

“Unë mbarova dhe thirra 911 dhe thashë: ‘Sillni të gjithë, dërgoni të gjithë’”, tha Mitchell për The Associated Press. “Kjo grua është zhdukur në fillim të karrierës së saj. Ajo ishte një grua e jashtëzakonshme, e rrallë, shumë e rrallë”, tha ajo.

Mitchell tha se ajo dhe anëtarët e tjerë të ekipit po merrnin pjesë në një shërbim përkujtimor privat të premten mbrëma në Santa Fe.

Baldwin e përshkroi vrasjen si një “aksident tragjik”.

“Nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe pikëllimin tim në lidhje me aksidentin tragjik që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nëne dhe kolegeje tonë të admiruar thellësisht. Unë jam duke bashkëpunuar plotësisht me hetimin e policisë”, shkroi Baldwin në Twitter. “Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynan”, tha aktori në reagimin e tij.


Lajme interesante

You may also like