“Daily Mail”: Dhërmiu perla e fshehur e Evropës

by admin
Spread the love

TIRANË, 11 prill /ATSH/ – Një çift udhëtarësh kanë zbuluar një parajsë të fshehtë, të krahasueshme me Balin dhe me vendpushime luksoze, sipas një artikulli të botuar në “Daily Mail”.

Fshati bregdetar shqiptar i Dhërmiut është quajtur perla e fshehur e Evropës.

Ndërsa shumë vizitorë evropianë po vërshojnë në plazhet e mbushura me turistë grekë dhe italianë, të tjerë kanë rezervuar një udhëtim në qytetin spektakolar, i cili është cilësuar si një nga vendet e fshehta në kontinent.

Aventurierët po shkojnë drejt perlës së fshehur të ëndërruar, i ngjashëm me Balin, që ofron plazhe të kristalta të pastër, peizazhe mahnitëse, bare, hotele dhe restorante luksoze.

Blogerët e udhëtimeve Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, të cilin e konsideruan ”Balin evropian”.

Dhërmiu është pak më shumë se tre orë me makinë në jug të Tiranës, dhe pesë kilometra në vijë bregdetare.

Zona ofron pamje mahnitëse të mbushur me bare plazhi dhe resorte të jashtëzakonshme.

Dhërmiu ndahet në dy seksione, gjysma e sipërme, ku shtrihet qyteti i vjetër i çuditshëm, ndërsa gjysma e poshtme është vendi ku ndodhet plazhi, restorantet dhe hotelet.

Ndërsa temperaturat kanë filluar të bien në Australi, Shqipëria po hyn tashmë në muajt e saj të verës duke e bërë atë një destinacion perfekt për t’u larguar nga i ftohti i dimrit.

“Ju mund të zbuloni Balin evropian, në vendin më të paparashikuar”, shkruan Scott dhe Sal në një video në Instagram, e cila mori më shumë se 1.6 milionë shikime.

Çifti qëndroi në “La Brisa Boutique Hotel”, i cili ofron pamje spektakolare të perëndimit të diellit, dhe dhoma me 145 dollarë nata dhe një plazh privat.

Ata shijuan gjithashtu, pamjet panoramike të ujërave të gazuar të detit Jon në “Sanur Beach House”, e cila u frymëzua nga plazhet e njohura të Balit.

“Kjo është kaq e bukur. Shqipëria është perla e fshehur e Evropës”, shkruan një shikues.

“Një vend paksa i ndryshëm evropian, por duket i mahnitshëm”, shtoi një shikues tjetër.//a.i/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like