Cilat janë milicitë misterioze irakiane që sulmuan Emiratet? – Shqip

by admin
Spread the love

Dhe ndërsa tensionet midis Emirateve dhe rebelëve të mbështetur nga Irani, siç huthinjtë e Jemenit vazhdojnë të rriten pikërisht për luftën në Jemen, një grup i armatosur pak i njohur në Irak ka dalë në plan të parë.

Duke e quajtur veten Awliyat al-Wa’ad al-Haq, ose Brigada e Premtimit të Vërtetë, grupi mori përgjegjësinë për një sulm me dron në Emiratet të mërkurën, duke thënë në një deklaratë se kishte lëshuar “katër dronë që synonin objektet jetike në Abu Dhabi”, në hakmarrje për politikat e Emirateve në Irak dhe Jemen.

Ministria e Mbrojtjes e Emirateve tha se kishte kapur dhe shkatërruar tre dronë që depërtuan në hapësirën ajrore të vendit të Gjirit mbi zona të pabanuara të mërkurën.

Sulmi ishte i fundit në një seri sulmesh ajrore ndaj shtetit të Gjirit në javët e fundit. Të tre sulmet e mëparshme u morën përsipër nga rebelët jemenas të grupimit shiit Huthi.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat filluan luftimet në Jemen si pjesë e një koalicioni ushtarak të udhëhequr nga Arabia Saudite në vitin 2015, nuk kanë qenë objektivi kryesor i sulmeve nga huthinjtë dhe grupet e tjera të armatosura në vitet e fundit.

Cilat janë Brigadat e Premtimit të Vërtetë?

Para të mërkurës, i vetmi sulm tjetër për të cilin milicia irakiane mori përgjegjësinë ndodhi në janar 2021 kur ata thanë se kishin nisur dronët që synonin Pallatin Yamama në kryeqytetin saudit, Riad.

Sipas Institutit të Uashingtonit për Politikat e Lindjes së Mesme, Brigadat e Premtimit të Vërtetë kanë lidhje me Brigadat Kataib Hezbollah ose Hezbollah të Irakut, një grup i mbështetur nga Irani, të cilin Shtetet e Bashkuara e përshkruajnë si një “organizatë terroriste”.

Studimi me bazë në Uashington tha gjithashtu se grupi mund të jetë nën kontrollin e drejtpërdrejtë të forcës elitare të Iranit Quds, ish-komandanti i së cilës Qassem Soleimani u vra në një sulm ajror të SHBA në aeroportin e Bagdadit në janar 2020.

Kanali mediatik True Promise Brigade, i cili rrallë publikon përmbajtje, ishte kryesisht aktiv gjatë sulmit ndaj Arabisë Saudite vitin e kaluar dhe pas sulmit në Emiratet e Bashkuara Arabe të mërkurën. Përmbajtja dhe publikimet e tij zakonisht përhapen nga kanalet kryesore mediatike të milicive të lidhura me Iranin.

Milicia sekrete u përmend dhe u lavdërua gjithashtu nga mediat sociale dhe kanalet Telegram të Kataib Hezbollah.

Në fillim të këtij viti, Kataib Hezbollah nisi një fushatë për mbledhjen e fondeve në mediat sociale, duke e reklamuar atë si një iniciativë rinore në Irak, me qëllimin për të inkurajuar të rinjtë irakianë për të ndihmuar rebelët Huthi që të blejnë drone që mund të përdoren për të sulmuar Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sulmi i mëparshëm

Në një deklaratë që qarkullon në mediat sociale, Brigadat e Premtimit të Vërtetë bënë thirrje për një sulm ndaj Arabisë Saudite më 23 janar 2021 si hakmarrje për një sulm vetëvrasës nga ISIL në lagjen tregtare të Bagdadit dy ditë më parë.

Një zyrtar i policisë, duke folur në kushte anonimiteti, sepse ai nuk ishte i autorizuar të komentonte publikisht mbi sulmin, më vonë tha për Associated Press se dronët erdhën “në pjesë nga Irani dhe u grumbulluan në Irak dhe u lëshuan nga Iraku”.

Droni i nisur nga Iraku përbënte një sfidë për mbrojtjen ajrore saudite, e cila u fokusua në kërcënimet nga Irani në verilindje dhe Jemeni nga jugu.

Dronët e vegjël gjithashtu mund të jenë më të vështirë për t’u zbuluar nga sistemet e radarëve. /tesheshi.com/

 

 

 

 

Lexo lajme interesante

You may also like