ç’i kërkon gjykatës vrasësi i çmendur i Zelandës së re? – Shqip

by admin
Spread the love

Njeriu që shoi 51 jetë në dy xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re po shqyrton apelimin e dënimit të tij të përjetshëm, pasi pretendon se pranimi i tij i fajësisë u mor nën presion, tha avokati i tij.

I vetëshpallur supremacisti i bardhë, Brenton Tarrant, u deklarua fajtor pas akuzave për 51 vrasje dhe 40 tentativa për vrasje (numri i të plagosurve).

Ai u dënua me burgim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht, dënimi i parë i tillë në Zelandën e Re.

Tarrant nuk u mbrojt në atë kohë, por avokati i tij, Tony Ellis, tha se 31-vjeçari, i cili është një shtetas australian, tani po shqyrton vendimin e tij për të pranuar fajësinë.

Ellis shtoi se ai i tha atij se kjo ishte bërë nën presion, sepse ai i ishte nënshtruar “trajtimit çnjerëzor dhe poshtërues” ndërsa ishte në paraburgim.

“Ai vendosi se mënyra më e lehtë për ta kaluar atë ishte të pranonte fajin”, tha Ellis për Radio Zelanda e Re.

Dënimi më i rëndë

I armatosur me armë gjysmë automatike, Tarrant sulmoi besimtarët në xhaminë Al Noor dhe Qendrën Fetare Linwood në mars 2019, duke transmetuar vrasjet drejtpërdrejt në Facebook. Viktimat e saj ishin myslimanë, ndër ta fëmijë, gra dhe pleq.

Ellis thuhet se e këshilloi Tarrant të ankohej. Ai tha se sulmuesi i dha atij rreth 15 faqe përshkrim të detajuar se si ai dyshohet se u trajtua keq.

Zelanda e Re nuk ka dënim me vdekje dhe gjykatësi Cameron Mander e dënoi Tarrantin me dënimin më të ashpër të mundshëm për veprimet e tij “çnjerëzore”.

Ellis nuk pranoi të komentonte pasi u kontaktua nga agjencia AFP, duke thënë se klienti i tij e kishte urdhëruar të fliste vetëm me media të zgjedhura lokale.

Familjet e viktimave shpresojnë se përpjekja e Tarrant për të apeluar do të pengohet. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like