ç’i ka bërë Filipineve supertajfuni “Rai” – Shqip

by admin
Spread the love

Të paktën 208 persona janë vrarë dhe 52 janë zhdukur nga supertajfuni “Rai” në Filipine, sipas një bilanc të ri nga autoritetet lokale.

Zyrtarët thanë se 52 persona të tjerë figurojnë të zhdukur dhe se 239 janë lënduar.

Më shumë se 300,000 njerëzve u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre që nga e enjtja.

Tajfuni Rai, me erëra që arrijnë shpejtësinë 195 kilometra në orë, kaloi të enjten dhe të premten në pjesët qendrore dhe jugore të Filipineve.

Super tajfuni është një ciklon i fortë i barabartë me uraganin e kategorisë më të lartë (pesë) në SHBA. Ka rreth pesë tajfunë të tillë në vit mesatarisht në mbarë botën. /tesheshi.com/

Motoristët me shpejtësi kalojnë shtyllat elektrike të rrëzuara përgjatë një autostrade në qytetin Surigao, provincën Surigao del Norte, disa ditë pasi super tajfuni Rai shkatërroi qytetin, 19 dhjetor 2021.
Kjo fotografi nga ajri e marrë më 17 dhjetor 2021 dhe e marrë nga Roja Bregdetare e Filipineve tregon dëmet e shkaktuara nga Super Tajfuni Rai pasi stuhia kaloi mbi qytetin Surigao në provincën Surigao del Norte.
Banorët përpiqen të shpëtojnë sendet pranë shtëpive të shkatërruara përgjatë bregdetit në qytetin Ubay, provincën Bohol, në Filipinet qendrore, një ditë pasi Super Tajfuni Rai shkatërroi qytetin, 17 dhjetor 2021.
Një foto fletëpalosje e vënë në dispozicion nga Zyra e Zëvendës Presidentit të Filipineve (OVP) tregon një shtyllë elektrike të rrëzuar dhe mbeturina përgjatë një rruge në qytetin e shkatërruar nga tajfuni i General Luna, ishulli Siargao, Filipine, 19 dhjetor 2021.
Në këtë foto të siguruar nga Zyra e Zëvendës Presidentit, një burrë kontrollon shtëpinë e tij të dëmtuar për shkak të tajfunit Rai në ishujt Dinagat, Filipinet jugore, 19 dhjetor 2021.
Turistët vendas strehohen nën pemët e shkulura jashtë aeroportit në qytetin Del Carmen, ishullin Siargao, provincën Surigao del Norte, 19 dhjetor 2021, ndërsa presin fluturimin e tyre jashtë, disa ditë pasi Super Tajfuni Rai shkatërroi ishullin.
Një çift me motoçikletë kalon me shpejtësi nga shtëpitë e shkatërruara në qytetin General Luna, ishulli Siargao, provinca Surigao del Norte, 17 dhjetor 2021.
(FOTO AFP)
Shtëpitë e dëmtuara nga tajfuni Rai shihen, në provincën Surigao del Norte, Filipine, 18 dhjetor 2021.
(ROJA BREGDETARE E FILIPINEVE/PROSPEKTI NËPËRMJET REUTERS)
Numri i të vdekurve u rrit në më shumë se 200 pas tajfunit më të fortë që goditi Filipinet këtë vit, me 52 persona ende të zhdukur dhe disa qytete dhe provinca qendrore përballen me rënien e komunikimeve dhe ndërprerjet e energjisë elektrike dhe duke kërkuar ushqim dhe ujë.

Lexo lajme interesante

You may also like