Çfarë i ndodh trupit kur hani ushqime pikante para gjumit? – Shqip

by admin
Spread the love

Shumë studime kanë treguar se ngrënia e ushqimeve pikante shumë afër kohës së gjumit mund të ndikojë negativisht në aftësinë tuaj për të fjetur.

Një studim i vogël i botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Psikofiziologjisë zbuloi se konsumimi i salcës Tobasco rezultoi në privim gjumi për shumë të rinj të shëndetshëm. Autorët e studimit besonin se kjo ishte për shkak të faktit se ngrënia e ushqimeve pikante mund të rrisë temperaturën e trupit dhe për këtë arsye të vështirësojë relaksimin gjatë natës.

Kjo teori është mbështetur nga studime të tjera, duke përfshirë një studim të vitit 2008 që ekzaminoi lidhjen midis pagjumësisë dhe temperaturës së trupit. Ngrënia e ushqimeve pikante gjatë natës gjithashtu mund të shkaktojë urth, gjë që mund të prishë gjumin tuaj. Urthi ndodh kur ushqimi nga stomaku kthehet në ezofag, duke krijuar një ndjesi djegieje.

Ushqime të tjera që është mirë të shmangni para gjumit – Ushqimet pikante nuk janë të vetmet që mund të ndikojnë negativisht në gjumin tuaj.

Çdo ushqim që është i lartë në sheqer do të rrisë nivelet e insulinës dhe do t’ju japë një nxitje të shpejtë të energjisë. Dhe nëse kjo ju ndodh para se të bini në gjumë, mund ta keni të vështirë të bini në gjumë.

Në përgjithësi, është mirë të shmangni çdo ushqim që ju bën të përzier ose nervoz përpara se të shkoni në shtrat. Nëse ju pëlqen të hani natën, disa nga ushqimet më të mira për t’u ngrënë janë arrat dhe drithërat, të cilat përmbajnë të gjitha komponimet që mund t’ju relaksojnë.

You may also like