Rajon & Bota

Skandaloze: Qytetarëve të Kosovës u janë refuzuar vizat Schengen më shumë se atyre të Palestinës

Instituti EPIK përmes një studimi ka paraqitur trendet kryesore të aplikimit dhe aprovimit të kërkesave të qytetarëve të Kosovës për vizë Schengen në periudhën 2014-2018. Sipas këtij instituti Kosova kishte shkallë më të lartë të refuzimit të vizave sesa Egjipti Guinea-Bissau Burkina Faso apo Palestina. EPIk ka analizuar më në …

Read More »

6 shqiptarë kapen duke punuar në të zezë në Gjermani

Gjashtë shqiptarë pa leje pune janë kapur nga zyrtarët e doganës, në Goslar, në afërsi të qytetit Braunschweig, Gjermani. Të gjithë ata të enjten ishin duke punuar në një restorant në zonë, shkruan presseportal.de. Siç kanë bërë të ditur autoritetet përgjegjëse të premten, nuk bëhet fjalë për një rastësi por …

Read More »

Imami shqiptar jep mesazh harmonie ndërfetare në SHBA

Gazmend Aga është ish nënkryetari i Komitetit Mysliman Shqiptar, i cili prej disa kohësh është transferuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku shërben si imam i komunitetit shqiptar atje. Së fundi Aga ka ndërmarrë një nismë mjaft interesante, në dobi të harmonisë ndërfetare, teksa në vendin e tij të …

Read More »

Horror në Venezuelë, Maduro shtyp me autoblindë protestuesit – VIDEO

Pamje tronditëse janë publikuar nga të gjitha mediat ndërkombëtare ku shihet se ‘krahët e djathtë’ të Maduros marrin përpara protestuesit me makina luftarake. Mijëra qytetarë kanë dalë sërish në protestë teksa kërkojnë me ngulm largimin e Presidentit të Venezuelës Nicolas Maduro. Pamje tronditëse janë publikuar nga të gjitha mediat ndërkombëtare …

Read More »