Jeta

Ja emrat e 5 femrave më të pasura në Shqipëri!

Këto që do t’ju tregojmë më poshtë janë me të vërtetë të suksesshme dhe sipërmarrëse të zonjat të cilat sipas një klasifikimi të bërë nga Monitor mund të quhen 5 femrat më të pasura në Shqipëri. Sipërmarrësja më e madhe në vend sipas qarkullimit vjetor është Anisa Skëndaj. Tre sipërmarrjet …

Read More »

Dietë efikase për linja perfekte për vetëm 14 ditë

Më poshtë ju ndihmojmë me një nga dietat më të “shkëlqyeshme” të njërës nga klinikat më të famshme angleze. Dieta zgjat dy javë, nuk duhet të përdoren pije alkoolike dhe nuk duhet zëvendësuar një ushqim me një tjetër. Nuk duhet ngrënë jashtë vakteve të ngrënies, nuk duhet ngrënë asgjë nga …

Read More »

Dhimbja e kokës në mëngjes- këto janë rreziqet

Shkaqet që nxisin përkeqësimin e hipertensionit janë të shumëllojshëm. Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën. Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë pushuar gjatë natës. Atëherë, çfarë e shkakton dhimbjen e …

Read More »

Kujdes nga alergjitë

Ndotja e ajrit, polentet e luleve, bimë barishtore janë faktorë që ndikojnë në prekjen nga alergjitë e stinës. Shpesh alergjitë e stinës ngatërrohen me virozat e zakonshme ndonëse këto të fundit janë patologji që zgjatin pak kohë, 3-10 ditë në dallim nga sëmundjet alergjike me kohëzgjatje disa javore në pranverë …

Read More »

Mishi i kuq mund të rrisë rrezikun e kancerit të zorrëve

Sasitë e mishit të kuq dhe të përpunuar mund të rrisin rrezikun e kancerit të zorrëve, tregon një studim i ri. Studimi i udhëhequr nga Universiteti i Oksfordit dhe i financuar nga Cancer Research UK, tregon se mishi i kuq është i dëmshëm, edhe nëse konsumohet në sasi të vogla. …

Read More »

Beqare apo në lidhje? Bleona Qereti jep përgjigjen epike

Këngëtarja Bleona Qereti mbrëmë ishte e ftuar në emisionin e fëmijëve “Në kurthin e Pitër Pan”. Qereti aty u përball me pyetje nga më të ndryshmet nga fëmijët, të cilët shpeshherë i vënë në siklet të ftuarit. Një nga fëmijët, pyeti këngëtaren pse rri beqare, apo është duke pritur Princin …

Read More »