Ilaçi kundër yndyrës mund të shpëtojë botën nga Covid-19?

Një ilaç i vjetër anti-trigliceride mund të zvogëlojë simptomat e koronavirusit duke i bërë ato sikur një ftohje e thjeshtë.

Ky është fenofibrat, i cili është përdorur edhe në Itali për vite me radhë për të ulur nivelin e yndyrës në gjak. Por tani një grup studiuesish izraelitë nga Universiteti Hebraik në Jeruzalem, në bashkëpunim me Qendrën Mjekësore Amerikane Mount Sinai në New York, kanë zbuluar se ky ilaç i vjetër është i aftë të frenojë aftësinë e Covid-19 për të riprodhuar në qelizat e mushkërive . Një lajm që po bën jehonë të madhe në komunitetin shkencor dhe në median amerikane.

Çfarë është fenofibrat

Është një ilaç që përdoret prej vitesh edhe në Itali për të ulur nivelin e yndyrës në gjak dhe i cili ndër të tjera ka kosto shumë të ulëta. “Për vite me radhë kemi përdorur fenofibrat në pacientët tanë për të luftuar trigliceridet e tepërta të mëlçisë “, -shpjegon Cesare Sirtori, një farmacolog klinik i njohur në botë dhe themelues i qendrës për studimin e dyslipidemias në Spitalin Niguarda në Milano. Kjo molekulë, përmes një mekanizmi të quajtur Ppar (receptori i aktivizuar me proliferator perixomal), është në gjendje të zvogëlojë yndyrnat e tepërta në mëlçi, duke ulur kështu nivelet në gjak, por askush deri më tani nuk kishte menduar se mund të përdoret për të ulur inflamacionin në mushkëri edhe nëse analizojmë mjekësinë e disa viteve më parë, ne e gjejmë këtë mekanizëm të përshkruar te kafshët.

Trigliceridet dhe Covid

Por, si kanë të bëjnë yndyrat e gjakut me Coronavirus dhe këtë ilaç? Studiuesit e grupit izraelito-amerikan, të udhëhequr nga Yaakov Nahmias nga Universiteti Hebraik në Jeruzalem, e konsideruan një ‘super-arritje” të hulumtimit mbi proceset inflamatore, “kuptuan se i njëjti efekt i fenofibratit mund të ndodhte edhe në mushkëri. Të gjithë mjekët që trajtuan pacientët me Covid – shpjegon Sirtori – panë në rrezet X një humbje të transparencës pulmonare dhe në autopsi u panë shumë lipide sepse kjo është një nga pasojat e Coronavirus në mushkëri. Për të prishur yndyrnat – vazhdon farmakologu – do të thotë të zvogëloni inflamacionin, në këtë rast zbutje e qartë e simptomave të koronavirusit”.

Roli i inflamacionit të mushkërive

Në fakt, një aspekt klinik që ngjalli kureshtje ishte ai që lidhej me akumulimin progresiv të triglicerideve në mushkëri të pacientëve në fazat e hershme të sëmundjes. “Covid-19 shkakton një prishje të ngadaltë të këtyre yndyrave – vazhdon farmakologu – i cili, dukeu grumbulluar, përcakton inflamacionin serioz, ndonjëherë vdekjeprurës të mushkërive. Studimi përshkruan një aktivitet të jashtëzakonshëm potencial të fenofibratit në yndyrnat e grumbulluara në mushkëri gjatë sëmundjes”. Studiuesit shpjegojnë se duke lejuar që qelizat e mushkërive të digjen me shumë yndyrë, fenofibrati prish mbajtjen e virusit në këto qeliza dhe bllokon aftësinë riprodhuese të Sars CoV-2. “Në fakt – thanë studiuesit në revistën Medical Express – brenda pesë ditëve të trajtimit, virusi pothuajse ishte zhdukur plotësisht”.

Efektiviteti me kosto të ulët

Me pak fjalë, ky ilaç ka një efekt indirekt sepse vepron në një mekanizëm toksik të koronavirusit. “Kjo rrugë vlen të provohet, duke pasur parasysh që kemi një ilaç efektiv me përvojë të madhe klinike, të toleruar mirë dhe me kosto shumë të ulët. Në Milano ne e kemi përdorur atë për vite me rradhë në mbi 1.000 pacientë, disa janë trajtuar për 20 vjet. Një produkt me origjinë franceze në treg për të paktën 4 dekada, i cili kushton 10 euro për 30 tableta, një kosto që bie në 7 euro me shumicë. Shpresojmë që studimet në këtë anë të vazhdojnë, ka hapësirat për të marrë rezultate të mira “. Por pse lajmet për ilaçet e vjetra vazhdojnë të vijnë me indikacione të tjera që duken premtuese kundër Covid? “Sepse ende sot ne shikojmë në kërkim të ilaçeve antivovive: mbi njëqind molekula janë nën studim, por ende nuk kemi asgjë të sigurt. Për më tepër, kur ne jemi përballur me sëmundje të reja ajo gjithmonë funksionon si kjo, vetëm mos harroni se Kur erdhi për herë të parë SIDA, u përdor një ilaç i vjetër antiviral, “thotë Sirtori.

“THE ECONOMIST”: Ju mund ta keni humbur interesin për pandeminë. Nuk ka humbur ajo interesin për ju

THE ECONOMIST

Eshtë shastisëse se sa shpejt është përhapur pandemia, pavarësisht të gjitha përpjekjeve për ta ndaluar atë. Më 1 shkurt, dita e parë kur covid-19 u shfaq në kopertinën e The Economist, Organizata Botërore e Shëndetësisë numëronte 2,115 raste të reja. Më 28 qershor raportimet ditore të saj arritën në 190,000. Atë ditë, më shumë raste të reja ishin shënuar në çdo 90 minuta, nga sa ishin regjistruar në total deri më 1 shkurt.

Bota nuk po përjeton një valë të dytë: ajo nuk e kaloi kurrë të parën. Dihet se rreth 10 milion njerëz janë infektuar. Pothuajse kudo ka raste të regjistruara (megjithëse, Turkmenistani dhe Koreja e Veriut nuk kanë, ashtu si edhe Antarktida). Për çdo vend të tillë si Kina, Tajvani dhe Vietnami, që duket se janë në gjendje të frenojnë virusin, ka shumë të tjerë, në Amerikën Latine dhe Azinë e Jugut, ku ai është tërbuar. Të tjerët, përfshirë Shtetet e Bashkuara, rrezikojnë të humbasin kontrollin ose, në pjesën më të madhe të Afrikës, janë në fazën e hershme të epidemisë. Evropa është diku në mes.

Më e keqja nuk ka ardhur ende. Bazuar në studimet e kryera në 84 vende, një ekip në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets llogarit se, për secilin rast të regjistruar, 12 kalojnë të pa regjistruar dhe se për çdo dy vdekje nga covid-19 të llogaritura, një e tretë u atribuohet shkaqeve të tjera. Pa një shpikje mjekësore, thotë raporti, numri i përgjithshëm i rasteve do të rritet në 200-600 milion, deri në pranverën e vitit 2021. Në atë pikë, një shifër midis 1.4 milion dhe 3.7 milion njerëzish do të kenë vdekur. Edhe atëherë, mbi 90% e popullsisë së botës do të jetë ende e prekshme nga infeksioni – edhe më shumë nëse imuniteti rezulton të jetë i përkohshëm.

Rezultati aktual varet nga mënyra se si shoqëritë e menaxhojnë sëmundjen. Këtu lajmet përmirësohen. Epidemiologët e kuptojnë se si të ndalet covid-19. Mund ta marrësh në mjedise të mbyllura, në turma, kur njerëzit ngrejnë zërin. Të varfërit janë më të prekshëm, siç janë të moshuarit dhe ata me sëmundje të tjera. Virusin mund ta frenosh me tre taktika: ndryshim të sjelljes; testim-gjurmim-izolim; dhe, nëse këto dështojnë, bllokime apo izolime si ato të marsit. Sa më keq që një vend është me testimet – dhe shumë qeveri nuk kanë arritur të ndërtojnë kapacitete të mjaftueshme – aq më shumë duhet të bjerë tek dy taktikat e tjera. Shëndeti i mirë publik nuk ka nevojë të jetë i kushtueshëm. Dharavi, një lagje e varfër prej 850,000 banorësh në Mumbai, arriti të zbusë një shpërthim.

Trajtimet janë përmirësuar, falë studimeve dhe trajtimit të pacientëve. Megjithëse vaksinimi masiv është ende larg me muaj, në rastin më të mirë, terapitë e para janë të disponueshme. Dihet më shumë rreth asaj se si të menaxhohet sëmundja – mos u nxitoni t’i vendosni njerëzit në respirator, por futini në oksigjen sa më herët. Trajtimi më i mirë ndihmon në shpjegimin se përse pjesa e pacientëve në spital, të cilët vazhduan të pranohen në kujdes intensiv, ra në Britani nga 12% në fund të marsit, në 4% në fund të majit.

Dhe ekonomitë janë përshtatur. Ato po vuajnë ende, natyrisht. J.P. Morgan parashikon që niveli i pikës më të lartë në gjysmën e parë të vitit në 39 ekonomitë që ndjek, do të jetë rreth 10% e GDP. Por punëtorët e mbërthyer në “ferrin” e Zoom, kanë zbuluar se mund të marrin shumë duke punuar nga shtëpia. Në Kinë Starbucks krijoi porosinë “pa kontakt”, duke shkurtuar kohën që kalojnë klientët në kafenetë e veta. Zinxhirët e furnizimit që patën vështirësi, tani funksionojnë pa probleme. Fabrikat kanë gjetur mënyra për të ndalur turnet, të mbrojnë stafin dhe ndryshojnë modelet e të punuarit, në mënyrë që kontakti personal të minimizohet.

Tani që bllokimet në mbarë vendet kanë marrë fund, qeveritë mund të bëjnë shkëmbime të arsyeshme – të ndalojnë grumbullime të mëdha në mjedise të mbyllura, fjala vjen, dhe dhe të lejojnë rihapjen e shkollave dhe dyqaneve. Ndonjëherë, si në disa shtete amerikane, njerëzit do të relaksohen shumë dhe do të duhet të bëjnë prapakthehu. Të tjerët do të mësojnë nga gabimet e tyre.

Problemi është se, pa kurë ose vaksinë, frenimi varet nga njerëzit që duhet të mësojnë të ndryshojnë sjelljen. Pas panikut fillestar të covid-19, shumë janë duke u bërë mohues dhe rezistentë. Maskat ndihmojnë në ndalimin e sëmundjes, por në Evropë dhe Amerikë disa refuzojnë të mbajnë një të tillë. Larja e duarve vret tërësisht virusin, por kush nuk është rikthyer në zakonet e këqija të dikurshme? Festat janë të rrezikshme, por të rinjtë e mbyllur me muaj kanë zhvilluar një sjellje “kujt i bëhet vonë?”. Më e rëndësishmja, teksa muajt kalojnë, njerëzit thjesht duhet të fitojnë para. Në vjeshtë, numri i rasteve të reja të konfirmuara mund të rritet dukshëm.

Ndryshimi i normave shoqërore është i vështirë. Thjesht shikoni AIDS-in, që prej dekadash dihej se mund të ndalej përmes seksit të sigurtë dhe shiringave të pastra. Megjithatë, në 2018, 1.7 milion njerëz ishin infektuar rishtazi me HIV, virusin që e shkakton atë. Eshtë më e kollajtë për të folur për Covid-19 se sa AIDS, por më e vështirë për t’a shmangur. Mbajtja e maskës ka të bëjë kryesisht me mbrojtjen e të tjerëve; të rinjve, të shëndetshëm dhe asimptomatikë u kërkohet të ndjekin rregullat, për të mbrojtur të moshuarin dhe të dobëtit.

Ndryshimi i sjelljes kërkon komunikim të qartë nga figura të besuara, kombëtare dhe lokale. Por shumë njerëz nuk u besojnë politikanëve të tyre. Në vende të tilla si Amerika, Irani, Britania, Rusia dhe Brazili, të cilat kanë numër më të lartë të rasteve, presidentët dhe kryeministrat minimizuan kërcënimin, u luhatën, dhanë këshilla të këqija ose u dukën më të interesuar për fatin e tyre politik, sesa atë të vendit të tyre – ndonjëherë të gjitha këto bashkë.

Covid-19 është këtu për ca kohë. Të dobëtit do të kenë frikë të dalin jashtë dhe inovacioni do të ngadalësohet, duke krijuar një ekonomi 90%, e cila vazhdimisht nuk mund të arrijë potencialin e saj. Shumë njerëz do të sëmuren dhe disa prej tyre do të vdesin. Ju mund ta keni humbur interesin për pandeminë. Nuk ka humbur ajo interesin për ju.

Prognoza: Pjesa më e madhe e botës do të përballet me Covid19, pa një vaksinë

Klaus Stohr u ka kërkuar qeverive për shumë vite, që të përgatiten për mundësinë e një pandemie.

Në 2003, ai luajti një rol kryesor në një hetim të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, që identifikoi shpejt një koronavirus si shkakun e SARS. Stohr gjithashtu dha alarmin mbi potencialin pandemik të gripit të shpendëve, duke bërë bashkë vende dhe kompani në një tryezë, për të rritur prodhimin e vaksinave në rast se fillonte të përhapej gjerësisht tek njerëzit.

Me Covid-19, i cili ka vrarë pothuajse 600,000 njerëz, bota përballet me krizën së cilës virologu i është trembur prej kohësh. Stohr, i cili la OBSH për t’u bashkuar me prodhuesin e medikamenteve Novartis AG në vitin 2007 dhe doli në pension disa vjet më parë, ofron një pamje të kthjellët. Më poshtë, biseda e tij me Bloomberg:

Bloomberg: Si e shihni mundësinë që pandemia të përparojë, përpara se një vaksinë të jetë e mundur të prodhohet?

Stohr: Sjellja epidemiologjike e këtij virusi nuk do të jetë aq e ndryshme nga sëmundjet e tjera të frymëmarrjes. Gjatë dimrit, ato kthehen. Do të ketë një valë tjetër, dhe do të jetë shumë e rëndë. Më shumë se 90% e popullsisë është e prekshme. Nëse nuk shtrëngohemi përsëri në një izolim serioz ose masa të ngjashme, virusi do të shkaktojë një shpërthim të konsiderueshëm. Dimri po vjen para vaksinës. Do të ketë një rritje të rasteve dhe do të ketë probleme në frenimin e pandemisë, sepse njerëzit nuk duken shumë pranues për më shumë kufizime në lëvizjen dhe lirinë e tyre.

Bloomberg: Kur parashikoni se mund të vijnë vaksinat?

Stohr: Vende si Gjermania mund të kenë një sasi të konsiderueshme vaksinash deri në fillim të vitit të ardhshëm dhe një stok, që mund të zgjasë katër, pesë, gjashtë muaj për të moshuarit. Strategjia mund të jetë e ndryshme për një vend si Brazili, Argjentina apo Kili, që mund të mos marrin kurrë qoftë edhe një dozë të vetme vaksine dhe akoma duhet të përballojnë pandeminë. Bota do të ndahet në dy grupe, ato me vaksina dhe ato pa vaksina.

Bloomberg: Si e shihni imunitetin në të gjithë botën, kur të vijnë vaksinat dhe sëmundja të vazhdojë përhapjen?

Stohr: Unë do të supozoja se nga mesi i vitit të ardhshëm një pjesë e konsiderueshme e botës do të ketë antitrupa. Kjo do të rritet gradualisht me kalimin e kohës. Atëherë do të ketë një valë të tretë, dhe kur të përfundojë kjo, unë do të mendoja se 80% e botës mund të kenë antitrupa nëse nuk vendosen izolime, gjë që e dyshoj.

Bloomberg: Çfarë do të thotë kjo për vaksinat në zhvillim?

Stohr: Jemi në një vështirësi të madhe. Ne duhet të hedhim të gjitha burimet që kemi, për zhvillimin e një vaksine. Nga ana tjetër, besoj se logjika na thotë që vaksinat nuk do të jenë në dispozicion për shumicën e botës. Mund të ketë, deri në fund të këtij viti ose fillimin e vitit të ardhshëm, gjysmë miliardë doza në dispozicion. Popullsia botërore është 7.5 miliardë. Veçanërisht në ato vende që kanë infrastrukturë të pamjaftueshme dhe luftojnë me sistemet e tyre të kujdesit shëndetësor dhe kanë një popullsi të madhe, çfarë vaksine do të kenë?

Bloomberg: Një numër grupesh, përfshirë OBSH, janë duke u përqëndruar në qasjen e barabartë. A nuk do të ndihmojnë për të zgjidhur ato shqetësime?

Stohr: Do të ishte e papërgjegjshme të mos bëhej asgjë. Sidoqoftë, shumica e popullsisë botërore nuk do të marrë një vaksinë. Virusi do të vazhdojë të përhapet dhe mund të kalojnë dy deri në tre vjet, para se virusi të prekë një shumicë të madhe të popullatës. Nuk është vaksina që do t’i japë fund pandemisë. Virusi do t’i japë fund kësaj pandemie duke djegur çdo pjesë të drurëve të thatë që do të gjejë. Zjarri nuk do të ndalet, para se të jetë prekur personi i fundit i prekshëm. Atëherë shtrohet pyetja se çfarë roli do të luajë çdo vaksinë pas kësaj.

Bloomberg: Ju dukeni optimist, se studiuesit do të kenë sukses në prodhimin e vaksinave. Si i vlerësoni perspektivat dhe rreziqet e mundshme?

Stohr: Koronavirusi nuk është një virus veçanërisht i vështirë për t’u trajtuar. Edhe vaksinat konvencionale mund të ndryshojnë, dhe ne kemi qasje të ndryshme, vaksinat vektoriale, mRNA. Kjo është shumë premtuese.

Në të kaluarën, kur është futur një vaksinë, ka patur një rritje graduale të përdorimit të saj, në numrin e njerëzve të imunizuar, dhe nëse del diçka, madje edhe ngjarje shumë të rralla, ato do të vërehen mjaft herët. Por këtu, një vaksinë do të përdoret në sasi të mëdha, ndoshta qindra miliona doza, në një periudhë relativisht të shkurtër, gjashtë muaj deri në një vit. Pra, pyetja është nëse ka ndonjë gjë që mund të mbetet në vaksinë, e cila nuk mund të zbulohet në testimin e sigurisë në shkallë të gjerë, gjatë procesit të miratimit.

Mund të godiste shumë, shumë njerëz. Nëse imunizoni 500 milion, dhe është vetëm 1 në një milion i prekur, ende keni një numër të konsiderueshëm njerëzish që mund të kenë probleme të sigurisë, kështu që kjo është diçka që duhet të adresohet. Por duhet të balancohet shqetësimi për ndikimin e sëmundjes, kundrejt shqetësimit të ndikimit të mundshëm të përdorimit të vaksinës.

Bloomberg: Ju keni thënë që vendet duhet të përshtasin strategjitë e tyre. Cila është qasja më e mirë që qeveritë mund të adoptojnë?

Stohr: Ne duhet të gjejmë një mënyrë për të hapur komunitetet, në një mënyrë që mbështet objektivin tonë mjekësor afatgjatë, që është numri sa më i vogël i viktimave në kohë, duke e ditur që nuk mund të shmangim përhapjen e infeksionit. Nuk ka asnjë mjet tjetër në dispozicion. Nëse keni një problem mjekësor, fjala vjen, nëse shkoni për ski, thyeni këmbën, krisni ligamentin, nuk ka problem, shkoni te mjeku dhe e rregulloni. Këtu nuk ka “rregullim”.

Ne duhet të jetojmë me këtë virus dhe duhet të gjejmë mënyrën e duhur për t’u siguruar që, kur e gjithë kjo të ketë kaluar, të mund të kthejmë kokën mbrapa dhe të themi se kemi bërë më të mirën për të parandaluar vdekjen dhe sëmundjet. Por ne nuk mund të bëjmë politikën e strucit dhe të shpresojmë se do të ndodhë ndonjë mrekulli dhe virusi do të zhduket. Strategjia perfekte nuk është e disponueshme.

Bloomberg: Ju keni trajtuar viruse të tjera, nga SARS deri te gripi i shpendëve, a ka ndonjë mësim nga e kaluara që është i rëndësishëm sot?

Stohr: Që nga viti 2003 ne kemi folur për planifikimin pandemik. Disa vende i zhvilluan këto plane dhe i përdorën ato. Unë besoj se ata që kishin një plan të mirëfilltë pandemik ishin disa hapa përpara. Por ka akoma vende pa plan. Mësimi është që duhet bërë gati plani pandemik.

Mund të jetë e qartë se vetëm ata që do të kenë prodhimin e vaksinave në territorin e tyre do të kenë qasje në vaksinat gjatë pandemisë. Shpresoj se nuk do të shkojë kështu, por kam frikë se po. Kjo shpresojmë se do të rezultojë në më shumë investime në gatishmërinë ndaj pandemisë dhe gatishmërinë e vaksinave në vitet e ardhshme, në mënyrë që pandemia tjetër të adresohet më mirë se kjo. / Bloomberg – Bota.al

​Virusi nga Wuhan nuk është i njëjtë me versionin aktual

Koronavirusi, që Organizata Botërore e Shëndetësisë e quan armikun numër një në botë, nuk është i njëjti virus që u shfaq në Kinë në fund të 2019.


Sars-Cov-2, siç u emërua zyrtarisht, deri më tani ka vrarë më shumë se 600,000 njerëz në botë dhe vazhdon rrugën e shkatërrimit ka pësuar mutacion.

Ndërsa shkencëtarët në të gjithë botën po regjistrojnë ndryshime në kodin gjenetik të virusit, deri më tani vetëm një prej tyre është izoluar, ndoshta duke ndryshuar sjellje, shkruan BBC.

Virusi që ka pësuar mutacion raportohet të jetë regjistruar në 97 për qind të mostrave në të gjithë botën dhe ka një fuqi transmetimi më të lartë se versioni origjinal në kushte laboratorike.

Ekzistojnë pyetje që lidhen me këtë mutacion: nëse virusi është më ngjitës ose vdekjeprurës te njerëzit, dhe nëse paraqet një kërcënim për suksesin e një vaksine të ardhshme që ende nuk është krijuar.

Mutacioni i vetëm i rëndësishëm, i quajtur D614G, u shfaq diku pas fillimit të epidemisë në Wuhan, me siguri në Itali, dhe tani është regjistruar në 97 për qind të mostrave në botë.

Ende nuk dihet nëse ky mbizotërim i mutacionit është i mjaftueshëm për t’i dhënë virusit ndonjë avantazh ose nëse është aksidental.

“Viruset vazhdimisht pësojnë mutacione dhe ndërsa disa ndryshime do të ndihmojnë virusin të shumëfishohet, disa mund ta parandalojnë. Të tjerët janë thjesht neutralë. Ata janë një efekt anësor i riprodhimit të virusit. Ata ndalojnë virusin në atë mënyrë që nuk e ndryshojnë sjelljen e tij,” thotë Lucy van Dorp nga Kolegji universitar në Londër.

Mutacioni i virusit u përhap pasi ndodhi në një fazë të hershme të përhapjes së koronavirusit, dhe ky fenomen njihet si “efekti themelues”.

Van Dorp dhe bashkëpunëtorët e saj besojnë se ky është shpjegimi më i mundshëm se pse mutacioni është kaq i përhapur.

Tusan De Silva nga Universiteti Sheffield në Britani të Madhe thotë se një numër në rritje i virologëve besojnë se ka të dhëna të mjaftueshme se versioni aktual i virusit ka një avantazh selektiv, evolucionar ndaj virusit të hershëm.

Ai shpjegon se, megjithëse nuk ka ende prova të mjaftueshme për të thënë se është më lehtë të transmetohet te njerëzit, sigurisht që nuk është neutral.

Hulumtimet në laborator kanë treguar që virusi që ka pësuar mutacione, futet në qelizat njerëzore më lehtë sesa versioni origjinal, thonë profesorët Hjerjin Choe dhe Michael Farzan nga Universiteti Scripps në Florida, duke shtuar se ndryshimet në proteinë duket se përdoren nga virusi për t’u përmirësuar më mirë qelizat njerëzore dhe funksionuan në mënyrë më efikase.

Profesori Farzan pretendon se proteinat e këtyre viruseve janë të ndryshme në një mënyrë që sugjeron që ato të transmetohen më mirë, por nuk mund të provohen.

Nevile Sanjana nga Qendra e Teknologjisë Genome në Universitetin e Nju Jorkut, e cila punon në teknologjinë e modifikimit të gjeneve, shkoi një hap më tej, dhe ekipi i saj ripërpunoi virusin duke bërë ndryshime në pikën e proteinave dhe më pas duke e përballur atë me virusin Sars-CoV2 nga fokusi origjinal në Wuhan në qelizat e indeve njerëzore.

Sanjana beson se rezultati tregoi se virusi që ka pësuar mutacion ka një fuqi transmetimi më të lartë sesa versioni origjinal, të paktën në kushte laboratorike.

Ekzistojnë prova indirekte që mutacioni e bën koronavirusin më të transmetueshëm te njerëzit, dhe dy studime tregojnë se pacientët me një version të koronavirusit që kishte pësuar mutacione, kanë sasi më të larta të virusit në mostrat e marra për testim, të cilat mund të sugjerojnë se ato janë më ngjitëse për të tjerët.

Sidoqoftë, nuk kishte asnjë provë që këta persona kishin simptoma më të rënda se personat që qëndruan më gjatë në spital. Thuhet se fakti që virusi është bërë më i transmetueshëm, nuk do të thotë se është bërë më vdekjeprurës dhe nuk është bërë ende një kontroll për ta dëshmuar.

Varianti D614G është aq mbizotërues sa që tani është një pandemi. Ky ka qenë rasti për disa kohë, ndoshta edhe që nga fillimi i pandemisë në Britaninë e Madhe apo edhe në zonën e bregdetit lindor të SHBA-së, pretendojnë shkencëtarët.

Gjithashtu, shkruan BBC, ky studim nuk duhet të ketë ndikim në zhvillimin e vaksinës dhe efektet e saj, dhe shton se ekzistojnë prova që virusi aktual është i ndjeshëm ndaj antitrupave, të cilat mund të na mbrojnë nga ri-infeksioni.

Modelimi matematikor / Nëse 95% e njerëzve përdorin maskat, infeksionet ulen me 80%

Një model i ri parashikimi Covid-19 sjell një argument bindës për të veshur maska ​​dhe mbulesa të fytyrës së rrobave.

Nëse praktikisht të gjithë në Amerikë veshin maska ​​ndërsa janë në publik, mund të parandalojë dhjetëra mijëra infeksione dhe vdekje Covid-19 deri në vjeshtë, sipas studiuesve të Institutit të Metrikës së Shëndetit dhe Vlerësimit të Universitetit të Uashingtonit (IHME).

Aktualisht, me përdorimin e maskave ashtu siç është (midis 20% dhe 60%, sipas IHME) modeli parashikon mbi 208,200 vdekje kumulative deri në 1 nëntor. Modeli gjithashtu parashikon mbi 100,000 infeksione në ditë deri në fund të shtatorit, duke përfunduar në pikun 168,000 infeksione të reja në një ditë të vetme me 1 nëntor.

Deri më tani, ka pasur të paktën 3 milion infeksione dhe 132,000 vdekje Covid-19 në Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Sh.B.A arriti një rekord me infeksionet një ditore me Covid-19 më 8 korrik, me 60,000 infeksione ditore të raportuara.

Por kjo mund të ndryshojë gjithçka nëse 95% e njerëzve tani fillojnë të mbajnë maska ​​në çdo kohë që janë në publik, sipas modelit. Përdorimi i maskave universale mund të parandalojë afro 45.500 vdekje të parashikuara të lidhura me Covid-19 deri më 1 nëntor, ose rreth një ulje prej 58%, thotë Vos.

Sa për infeksione, modeli parashikon që përdorimi universal i maskave mund të zvogëlojë numrin e infeksioneve në 1 nëntor në pak nën 33.500, një ulje 80%.

Pse uji i detit është i mirë për shëndetin

Uji i detit përmban 3,5% kripë, pra në një litër ujë deti gjenden të tretura 35 gramë kripë. Veç tyre, në ujin e detit ka dhe një sasi të vogël magnezi, sulfati dhe kalciumi. E vetmja gjë për të cilën nuk na ndihmon dot uji i detit, është hidratimi i trupit, por kjo është diçka shumë e vogël që mund të korrigjohet me konsumin e ujit normal, përpara gjithë përfitimeve që mund të kemi në shëndet.

Së pari, uji i detit pastron lëkurën tonë. Kripërat e tij nën rrezatimin e diellit bashkëpunojnë për pastrimin dhe rigjenerimin e lëkurës. Pikat e zeza në fytyrë, aknet, psoriasis e shumë gjendje të tjera patologjike, mund të eliminohen me ujin e detit.

Së dyti, ndihmon në forcimin e sistemit imun. Gjatë notit, rruazat e kuqe të gjakut rriten 5-20%, ndërsa ato të bardha akoma më tepër duke bërë të mundur forcimin e sistemit imun, sidomos në kushtet e diabetit, sëmundjeve me bazë imune, apo anemisë kur jemi ulje të rruazave të bardha të gjakut.

Së treti, uji i detit redukton ankthin dhe stresin. Duke qenë se përmban magnez, i cili ndihmon në qetësimin e nervave, gjithë personave që bëjnë një jetë stresuese, u rekomandohet të shkojnë në plazh për t’u qetësuar, në mënyrë që të mos marrin barna, të cilat normalisht kanë dhe efektet e tyre anësore.

Së katërti, uji i detit ndihmon në problemet me mushkëritë. Nëse vuani nga astma, kolla, apo nga probleme të tjera shëndetësore të lidhura me mushkëritë, bëni mirë të shkoni në det e të notoni, pasi do ta menaxhoni mjaft mirë frymëmarrjen tuaj. Nga ana tjetër, prania e kripërave ne det, ndihmon në largimin e toksinave dhe elementëve të tjerë që dëmtojnë mushkëritë.

Së pesti, pushimet ne det ndihmojnë në normalizimin e problemeve me pagjumësinë dhe depresionin, shkruan bota.al. Duke qenë se deti ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut dhe në qetësimin e nervave, ai do t’ju ndihmojë edhe të flini më mirë dhe të përmirësoni humorin tuaj.

Simptomat e reja të koronavirusit!

Viruset ndryshojnë me kohën, dhe Sars-Cov-2, nuk bën përjashtim. Sa më shumë kohë kalon, aq më shumë zbulohen informacione të reja. Më shumë se 6 muaj që qarkullon në botë, Covid-19 po shfaq simptoma të reja te të infektuarit. Studime nga King’s College London, tregojnë se është zbuluar simptoma e katërt te personat e infektuar me koronavirus. Përveç tre shenjave kryesore, ethe, temperaturë, humbja e shijes dhe nuhatjes, personat e infektuar me koronavirus, shfaqin edhe skuqje në lëkurë. Shenjat shfaqen në çdo pjesë të trupit, por më së shumti janë vërejtur te gjunjët, dhe në bërryla.

Kohët e fundit studiuesit kanë vërejtur te personat e infektuar me koronavirus, se shumë pak prej tyre kanë ethe. Në këto raste nuk përjashtohet mundësia, që shenjat të shfaqen edhe në varësi të moshës. Këtë kanë zbuluar studimet e fundit, që tregojnë se të rinjtë shfaqin simptoma ndryshe nga ata mbi 35-vjeç. Simptoma të reja te të rinjtë janë dhimbje barku, të vjella, dhe diarre.

Janë shumë pranë gjetjes së kurës, universiteti i Oksfordit: Ja çfarë e dallon vaksinën tonë

Vaksina që po zhvillohet në Universitetin e Oksfordit është një nga kandidatët kryesorë në garën globale për të mbrojtur kundër koronavirusit. Studiuesit në Oksford besojnë se ata kanë bërë një përparim në zhvillimin e vaksinës së tyre. Studimet tek njerëzit raportohet se kanë treguar rezultate premtuese, pasi ekipi zbuloi se vaksina mund të sigurojë “mbrojtje të dyfishtë” kundër virusit. Mostrat e gjakut të marra nga vullnetarët në provat e fazës së parë treguan se vaksina stimulon trupin të bëjë antitrupa dhe qeliza T, citohet një raport i publikuar në The Daily Telegraph.

Qelizat T luajnë një rol kryesor në reagimin imunitar të trupit. Një burim i tha gazetës se kombinimi do të “shpëtonte me siguri njerëzit”. Kjo vaksinë e Oksfordit është një nga më shumë se 100 që janë duke u zhvilluar në botë. David Carpenter, kryetari i Komitetit të Etikës së Kërkimit në Berkshire, i cili miratoi testin në Oksford, tha se ekipi i vaksinave ishte “absolutisht në rrugën e duhur”.

Simptomë e re e koronavirusit, skuqja e lëkurës

Ethet, kolla e vazhdueshme dhe humbja e erës ose shijes janë tre simptomat e vetme të njohura nga Shërbimi Kombëtar Shëndetësor në Mbretërinë e Bashkur.

Shkencëtarët po kërkojnë nga qeveria të shtojnë ‘skuqjen e lëkurës’ në listën e simptomave të koronavirusit pasi 1 në 11 persona tregojnë shenja të tilla shkruan burimi The Mirror.co.uk transmeton Gazeta Shnneta.

Më shumë se 20,000 njerëz ishin pjesë e studimit nga ‘Kings College London’, i cili bëri zbulimin befasues.

Britanikët që ishin pjesë e të dhënave të vendosura e që testuan pozitive për Covid-19 ose u dyshuan rëndë se kishin virusin janë përfshirë në hulumtim.

Nëntë përqind e të infektuarve vuanin nga skuqjet të lëkurës dhe tetë përqind e njerëzve përvec simptomave të përgjithshme kishin edhe problemin e lëkurës.

Studiuesi kryesor Dr Mario Falchi tha që pacientët me Covid-19 të cilët raportuan që vuanin nga skuqjet për javë të tëra kishin shumë më  gjatë periudhën e kësaj simptome se sa tre simptomat e e lartpërmendura kryesore të Shërbimit Kombëtar Shëndetësor.

Në SHBA janë të sigurt, prodhimi i vaksinës anti-COVID do të nisë shpejt

Ndërsa numri i infektimeve të reja me koronavirus në botë ka arritur në 13 milion, duke përfshirë më shumë se 570 mijë vdekje, Shtetet e Bashkuara thonë se presin që nga fundi i verës të fillojnë prodhimin e dozave të vaksinave të mundshme.

Sipas kanalit amerikan të lajmeve financiare CNBC, një zyrtar i lartë i administratës Trump u tha gazetarëve se prodhimi është në proces, edhe pse ata nuk janë të sigurt se cila lloj vaksine do të funksionojë.

Njoftimi vjen edhe pse gjithnjë e më shumë qeveri po imponojnë udhëzime për karantinën dhe distancimin social për të frenuar sëmundjen.

Zyrtari citohet të thotë se ata janë duke blerë pajisje, po sigurojnë objektet e prodhimit dhe materialet e papërpunuara që nevojiten për vaksinën.

Televizioni CNBC thotë se dy kompani të përfshira në zhvillimin e një vaksine të re të mundshme, Moderna dhe Johnson & Johnson, pritet që nga fundi i këtij muaji të fillojnë provat e avancuara në njerëz.