BRUKSEL – Michel: I tronditur nga sulmi ndaj Fico

by admin
Spread the love

BRUKSEL, 15 maj /ATSH-DPA/- Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se ishte “i tronditur” nga sulmi ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico.

“Jam i tronditur nga lajmi i sulmit ndaj kryeministrit sllovak Fico pas takimit të kabinetit sllovak në Handlova”, shkroi Michel në X.

“Asgjë nuk mund të justifikojë dhunën apo sulme të tilla. Mendimet e mia janë me kryeministrin dhe familjen e tij”, shtoi ai.

Michel kryeson mbledhjet e Këshillit Evropian, i cili është asambleja e 27 liderëve të vendeve të Bashkimit Evropian, përfshirë Fico.

“Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico u qëllua disa herë pas një mbledhjeje të qeverisë dhe është në një gjendje të rrezikshme për jetën”, sipas një deklarate të postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook.

“Udhëheqësi sllovak u transportua në spitalin në Banska Bystrica”, sipas deklaratës.

Qyteti Handlova, ku ndodhi sulmi, është rreth dy orë me makinë nga kryeqyteti, Bratislavë. Qeveria ishte në qytet për një takim jashtë vendit.

“Disa të shtëna u qëlluan në drejtim të Ficos”, sipas agjencisë së lajmeve TASR.

Shërbimi mjekësor i urgjencës i Sllovakisë tha se kishte dërguar një ambulancë me helikopter në vendngjarje.

Fico fitoi një mandat të tretë si kryeministër sllovak tetorin e kaluar, pasi drejtoi një fushatë që kritikonte mbështetjen perëndimore për Ukrainën.

Përpara zgjedhjeve, Fico nuk e fshehu simpatinë e tij ndaj Kremlinit duke fajësuar “nazistët dhe fashistët ukrainas” për provokimin e Vladimir Putinit për të nisur pushtimin, duke përsëritur narrativën e rreme që presidenti i Rusisë ka përdorur për të justifikuar pushtimin e tij.

Ndërsa ishte në opozitë, Fico u bë një aleat i ngushtë i kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban, veçanërisht kur bëhej fjalë për kritikat ndaj Bashkimit Evropian. //a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like