BRUKSEL – BE sanksione të reja kundër Rusisë në përvjetorin e luftës në Ukrainë ​

by admin
Spread the love

BRUKSEL, 5 shkurt /ATSH-DPA/ – Bashkimi Evropian do të vendosë një paketë të re sanksionesh ndaj Rusisë, në përvjetorin e dytë të luftës në Ukrainë, në fund të këtij muaji.

Sanksionet do të zgjerohen ndjeshëm duke përfshirë më shumë njerëz dhe organizata, pasuritë e të cilëve në BE do të bllokohen.

Për më tepër, kompanitë e tjera që kontribuojnë në zhvillimin ushtarak dhe teknologjik të Rusisë ose në avancimin e sektorit të mbrojtjes dhe sigurisë do t’i nënshtrohen sanksioneve.

BE-ja nuk do të lejohet më të shesë mallra dhe teknologji me lidhje ushtarake me Rusinë.

BE-ja e ka përdorur së fundmi këtë taktikë për të synuar kompanitë me bazë në Kinë, Uzbekistan, Iran dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat dyshohet se janë të përfshira në shmangien e masave ndëshkuese të BE-së.

Propozime konkrete për atë që tani është paketa e 13-të e sanksioneve iu paraqitën përfaqësuesve të vendeve anëtare të BE-së nga zyrtarë të lartë të Komisionit Evropian gjatë fundjavës.

Hapi tjetër do të jetë hartimi i një rezolute për sanksionet, e cila më pas do të duhet të miratohet zyrtarisht nga të 27 vendet e BE-së.

Sipas sanksioneve të propozuara, më shumë se 200 njerëz dhe kompani mund të preken.

Paketa e fundit e sanksioneve të BE-së kundër Moskës përfshinte një ndalim të importit të diamanteve dhe bizhuterive nga Rusia.

Një ndalim i gjerë për importet e naftës së papërpunuar, qymyrit, çelikut, arit dhe mallrave luksoze, si dhe masat që synojnë bankat dhe institucionet financiare, kanë qenë prej kohësh në fuqi.

Në të njëjtën kohë me paketën e ardhshme të sanksioneve, mund të vendoset edhe përthithja e planifikuar prej kohësh e të ardhurave të fondeve të ngrira të Bankës Qendrore ruse./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like