BRUKSEL – BE prodhoi sasi rekord të energjisë diellore

by admin
Spread the love

BRUKSEL, 8 shtator /ATSH-DPA/ – Bashkimi Evropian prodhoi më shumë se kurrë energji diellore këtë verë, sipas një studimi të publikuar.

”Blloku prodhoi 99,4 teravat orë energji diellore midis majit dhe gushtit të këtij viti, një kapërcim prej 22 teravat orësh nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar”, sipas raportit të prodhuar nga ”Ember Climate”.

Kjo energji shtesë diellore e prodhuar nga blloku barazohet me 29 miliardë euro (28,9 miliardë dollarë) në importe gazi, sipas llogaritjeve të studimit.

Në përgjithësi, 12% e energjisë së prodhuar në BE midis majit dhe gushtit u gjenerua nga energjia diellore, nga 9% vitin e kaluar.

“Ndërsa Evropa tronditet nga kriza e gazit, energjia diellore sjell lehtësim shumë të nevojshëm”, theksoi analisti i ”Ember Climate”, Pawel Czyzak.

Studimi zbuloi se 18 nga 27 vendet e BE-së thyen rekordet e tyre për pjesën e tyre të energjisë diellore të prodhuar.

Holanda është në vendin e parë me 23%, e ndjekur nga Gjermania me 19% dhe Spanja me 17%.

Polonia ka bërë përparimin më të madh në rritjen e kapacitetit të saj diellor, me energjinë e prodhuar nga energjia diellore që është rritur 26 herë që nga viti 2018.

Polonia prodhoi 8% të energjisë totale të saj nga energjia diellore këtë vit./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like