BRUKSEL – BE dërgon në Turqi 1 150 pjesëtarë të ekipeve të shpëtimit

by admin
Spread the love

BRUKSEL, 7 shkurt /ATSH-DPA/ – Njëzet e shtatë ekipe kërkimi dhe shpëtimi janë mobilizuar për të kërkuar të mbijetuarit në Turqi, tha sot komisioneri për Krizat i BE-së, Janez Lenarçiç.

“Solidariteti i Bashkimit Evropian në më të mirën e tij”, shkroi Lenarcic në Twitter.

Njësitë vijnë nga 19 vende të ndryshme evropiane, përfshirë Malin e Zi dhe Shqipërinë, që nuk janë anëtarë të BE-së, dhe përbëhen nga 1 150 punonjës të ekipeve të shpëtimit dhe 70 qenë.

Vendosja e tyre koordinohet përmes të ashtuquajturit Mekanizmi i Mbrojtjes Civile të BE-së, përmes të cilit vendet në nevojë mund të kërkojnë ndihmë urgjente nga BE-ja dhe vendet e tjera pjesëmarrëse në skemë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like