Brenda spitaleve të Ukrainës: Me ngadalësimin e kundërofensivës, mjekët më të zënë se kurrë

by admin
Spread the love

Mechnikov është një nga spitalet më të mëdha të Ukrainës. I ulur në rajonin lindor të Donetskut, ai merr ushtarë që luftojnë në pjesë të shumta të vijës së frontit 900 milje në jug dhe në rajonet lindore të pushtuara nga Rusia.

Mjekët në spital janë qëllimisht të paqartë për numrin e lëndimeve që duhet të trajtojnë. Por ata thonë se ka pasur një rritje të ushtarëve të plagosur që kanë mbërritur që nga fillimi i kundërofensivës së madhe të Ukrainës në fillim të qershorit.

Kirurgët thonë se janë më të zënë tani se në çdo kohë tjetër që nga pushtimi i Rusisë 18 muaj më parë. Çdo natë nevojiten nga 50 deri në 100 operacione.

Dr Serhii Ryzhenko është mjeku kryesor i spitalit. “Këtu shohim më të keqen e vijës së parë,” thotë ai.

“Ne kemi 50 salla operacioni dhe nuk mjaftojnë.”

Duke siguruar rreth 400 mjekë të shpërndarë në gjashtë ndërtesa, Mechnikov punon kryesisht si një spital normal gjatë ditës, duke ndihmuar pacientët me kancer dhe sëmundje kronike.

Por natën ai bëhet një spital ushtarak. Ushtarët e plagosur zakonisht kujdesen në spitale më afër vijës së frontit.

Pasi stabilizohen, ata sillen në Mechnikov, një udhëtim që ndonjëherë mund të zgjasë gjysmë dite.

Ushtarë me gjymtyrë të fashuara të njomur në gjak. Fytyra të nxira nga copëzat e shrapnelit. Fytyra të ngrira nga tronditja.

Pasi të trajtohen, ushtarët dërgohen për t’u rikuperuar diku tjetër për të krijuar hapësirë ​​për pranimin e natës së ardhshme. 

22-vjeçari Oleh Halah mbërrin, i plagosur nga artileria nga një tank rus pranë Lyman në rajonin e Donetsk. I janë lënduar barku dhe këmbët.

Duke u munduar të flasë në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit, ai thotë se toga e tij pa tankun që po vinte, por artileria i goditi para se të arrinin në granatahedhësin e tyre.

“Nuk ndalet,” thotë ai.

“Njëzet e katër orë në ditë, të shtëna të vazhdueshme, gjatë gjithë kohës… nëse jo këmbësoria (ruse), atëherë artileria”.

Disa nga ata që trajtohen kanë miq dhe familje atje për mbështetje.

Maksym zgjohet në kujdesin intensiv. Si shumica e atyre në spital, ai u plagos duke luftuar në rajonin e Donetsk.

Ai sheh gruan e tij Olena, dhe ajo i jep një puthje të lehtësuar. Ajo kishte udhëtuar me motrën e tij, kur mësuan se Maksym kishte hyrë në operacion.

Maksym thotë: “Jam shumë i lumtur që arrita t’i shoh edhe një herë.”

Mjekët thonë se pjesa më e madhe e lëndimeve të trajtuara janë plagë nga prerje.

Dr Mykyta Lombrozov po operon një ushtar me një dëmtim të copëzave në anën e majtë të trurit të tij. Pjesët e grimcuara të kafkës së tij hiqen, një nga një, derisa copat e vogla metalike të mund të hiqen nga truri i ushtarit.

Është një operacion që normalisht do të zgjaste katër orë. Dr Lombrozov ka mësuar ta bëjë atë në 55 minuta, ndonjëherë duke e bërë atë deri në tetë herë në një turn 24-orësh.

“Është shumë e rëndësishme për mua, prandaj jam këtu. Kjo është arsyeja pse ne të gjithë punojmë këtu”, thotë ai ndërsa shikon nga poshtë ushtarin.

“Ai është heroi ynë.”