Brenda mendjes së një vrasësi serial! Nga “Engjëlli i vdekjes” te “Doktor Vdekja” e Lucy Letby, psikologjia e vrasësve të kujdesit shëndetësor

by admin
Spread the love

“Unë jam një person i keq i tmerrshëm… Unë jam e keqe ndaj e bëra këtë.” Këto ishin fjalët e infermieres Lucy Letby, të shkruara në një copë fletore të gjetur nga policia që hetonte vdekjen e foshnjave në njësinë e saj. “Unë nuk e meritoj të jetoj. I vrava me qëllim sepse nuk jam aq i mirë sa të kujdesem për ta”.

Lucy Letby është një vrasëse seriale, vrasësja më e keqe seriale e fëmijëve të kohëve moderne në Mbretërinë e Bashkuar; emri i saj do të lidhet përgjithmonë me përbindësha të tjerë mjekësorë si Harold Shipman dhe infermierja Beverley Allitt. Ajo është gjithashtu një nga vrasësit serial femra më të frytshme në historinë britanike, së bashku me vrasësen Rose West dhe maurët Myra Hindley.

Pas një gjyqi kompleks dhe të mundimshëm që zgjati më shumë se nëntë muaj, juristët e shpallën atë fajtore për vrasjen e shtatë foshnjave dhe përpjekjen për të vrarë gjashtë të tjerë – një prej tyre dy herë – gjatë një periudhe njëvjeçare midis 2015 dhe 2016, ndërsa punonte në njësinë neonatale “Kontesha e Chester”.

Lucy Letby

Në fotot e bëra në punë dhe në shoqëri, Letby, 33 vjeç, është e qeshur, me pamje të shkujdesur, me sa duket e lumtur. Ju mund ta përshkruani atë si dikë që duket “i këndshëm” ose “i sjellshëm” ose “miqësor” ose si një milion gra të reja të tjera, pothuajse aq larg sa mund të merrni me mend nga imazhi i një vrasësi serial që mund të përfytyrojë shumica.

Motivimi pas hobit horrorifik që ajo kishte për t’i marrë jetën e foshnjave të vogla që nuk kishin asnjë shans për të mbrojtur veten, është i pamatur – madje edhe për disa ekspertë që kanë shpenzuar vite duke profilizuar vrasës.

Dr. Sohom Das, një konsulent psikiatër mjeko-ligjor, puna e të cilit e çon atë në burgje dhe spitale të sigurta si Broadmoor, thotë se Letby nuk i përshtatet asnjë profili “tipik” vrasësi. Pasi ka vlerësuar disa gra që kanë vrarë foshnje – zakonisht nëna – ai gjithashtu thotë se shumica zakonisht drejtohen nga besime psikotike.

Kam parë të paktën dy ose tre pacientë të cilët kanë pasur besime deluzionale në lidhje me skizofreninë, për shembull, ku ata besojnë se fëmijët janë të shënuar nga djalli, se ata në njëfarë mënyre po i shpëtojnë ata nga ferri ose dënimi,” i tha ai Sky Neës. “Lucy Letby nuk futet në atë kategori. Kam takuar gjithashtu vrasës serialë dhe ata priren të jenë antisocial, të zemëruar, ata priren të kenë një histori të gjatë kriminale dhune. Përsëri, Lucy Letby nuk i përshtatet asaj lloji kategorie.”

Beverley Allitt: “Engjëlli i vdekjes”

Dr. Das e përshkruan rastin e Beverley Allitt – infermieres së njohur si “Engjëlli i Vdekjes” që vrau katër foshnja dhe tentoi të vriste të tjerë në Grantham, Lincolnshire, në 1991 – si “të çuditshëm të ngjashëm” për sa i përket mënyrës se si u sulmuan fëmijët. Letby injektoi ajër në qarkullimin e gjakut të foshnjave dhe u dha mbidoza insuline, ashtu sikurse Allitt.

Megjithatë, Das nuk beson që motivimi të jetë i njëjtë. Allitt tërhoqi vëmendjen nga foshnjat që mund të ishin të sëmura, thotë ai, për vete të saj, ndërkohë Letby bëri të kundërtën.

“[Allitt] kishte Munchausen me prokurë – kur dikush falsifikon sëmundje te njerëzit e tjerë, zakonisht te fëmijët e tyre, sepse u pëlqen të jenë të lidhur me procesin e ‘të qenit viktima’, u pëlqen empatia dhe simpatia,” thotë ai, por “Lucy Letby nuk i përshtatet atij modeli sepse ajo nuk po përpiqej të kërkonte vëmendje.”

Një teori e paraqitur nga prokuroria gjatë gjyqit të saj ishte se Letby “sabotoi” kujdesin e një foshnje (djal) – një nga dy trenjakët që ajo vrau – për të tërhequr vëmendjen e një mjeku që e kishte dashuruar.

Por Beatrice Yorker, një profesoreshë e nderuar e infermierisë, drejtësisë penale dhe kriminalistikës në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë në Los Anxhelos, pajtohet se nuk duket sikur infermierja po kërkonte vëmendje.

Ajo thekson rastin e Richard Angelo, një infermier i cili u dënua për vrasjen e katër pacientëve dhe i dyshuar për shkaktimin e më shumë vdekjeve në Nju Jork në vitin 1987. “Kur e arrestuan atë… ai e pranoi. Ai tha: “Unë e bëj këtë për respektin qe marr nga koleget e mi infermiere dhe mjeke sepse performoj shume mirë në kod” ( gjatë arresteve kardiake)…

“Unë nuk kam lexuar asgjë për Lucy Letby që tregon se ajo donte të ishte në qendër të vëmendjes, se i pëlqente ringjallja e foshnjave. Ajo dukej shumë më klandestine dhe mashtruese. Një lloj sadiste, ndoshta.”

Profesor Yorker, i cili ka studiuar më shumë se 130 raste globalisht të profesionistëve shëndetësorë që vrasin, thotë se një motiv, nëse jo vëmendja, “dukej të ishte… një akt i fshehtë dhune ose sadizmi” ku autorja e gjente veten në pozicion pushteti.

“Ata e kuptojnë se nuk duhet të godasësh dikë, nuk duhet të qëllosh dikë. Është një mënyrë shumë e fuqishme për të vrarë dikë, thjesht duke i dhënë disa pika shtesë të një solucioni që mund t’ua ndalojë zemrën. Dhe nuk keni pse t’i shponi me një gjilpërë, ju e injektoni atë në linjën e tyre IV. Dija është shumë fuqi për njerëzit që mund të kenë një prirje psikopatore, pra për të vrarë ose për të plagosur njerëz, ose për të qenë të dhunshëm në një mënyrë shumë, shumë të fshehtë.”

“Doktor Vdekja” Harold Shipman

Harold Shipman është një nga vrasësit serialë më famëkeq në Mbretërinë e Bashkuar. Një mjek i përgjithshëm në Hyde, Greater Manchester, ai u dënua në vitin 2000 për vrasjen e 15 personave midis 1995 dhe 1998, por dyshohet se ka vrarë potencialisht deri në 250 midis 1975 dhe 1998.

Ai kishte një “kompleks të Zotit”, thotë Dr. Das. “Ishte sikur e vendoste ai nëse do t’i linte njerëzit të jetonin apo të vdisnin, pothuajse si vrasje për mëshirë.” Por në vend që të ketë një kompleks të Zotit, ai beson se Letby vuan nga vetëvlerësimi dhe vetëbesimi i ulët, i lidhur me depresionin dhe ankthin.

“Ky lloj ofendimi është gjithsesi kaq i rrallë, por nga rastet që ka ndodhur ka kaq shumë vrima dhe kritere tipike pëllumbash dhe çuditërisht për mua, Lucy Letby nuk përshtatet në asnjërën prej tyre,” vazhdoi Dr. Das. “Pra, për t’iu përgjigjur pyetjes, cili është motivimi? Është me të vërtetë e vështirë të dihet. Kur njerëzit bëjnë gjëra të tilla dhe nuk përshtaten në ato kategori, zakonisht është nga një lloj xhelozie apo një lloj zemërimi.”

Një nga rreshtat në shënimin e Letby të gjetur nga Policia, i cili iu tregua gjykatës gjatë gjyqit të saj, thoshte se ajo kishte një “frikë të madhe… Unë kurrë nuk do të kem fëmijë apo martohem… Nuk do ta di kurrë se çfarë është si të kesh një familje… dëshpërim”.

“Unë mendoj se në një shtrirje mund të thuash se ajo ishte xheloze për këto familje të lumtura,” thotë Dr Das. “Unë mendoj se ndoshta [një shpjegim mund të jetë] se ajo është disi e lidhur potencialisht me procesin emocional të pikëllimit. Ajo ishte e pranishme kur shumë prej këtyre foshnjave vdiqën, ndonjëherë kur ata nuk ishin as pacientët e saj, është pothuajse sikur ajo doli jashtë. Dhe kjo është diçka për të cilën nuk kam dëgjuar apo parë kurrë në përvojën time klinike, por është e vetmja përgjigje logjike që mund të arrij.”

Vështirësitë në zbulimin e vrasësve të kujdesit shëndetësor

Në vitin 2022, historia e vrasësit serial amerikan Charles Cullen u dramatizua në filmin e Netflix, The Good Nurse, me aktorë Eddie Redmayne dhe Jessica Chastain.

Ai vrau pacientë gjatë një periudhe 16-vjeçare dhe përfundimisht pranoi 30 deri në 40 vrasje, por numri i vërtetë mendohet të jetë rreth 400 – gjë që do ta bënte atë vrasësin serial më të egër në historinë e SHBA-ve.

Letby filloi të punonte në njësinë neonatale të spitalit Chester pak para ditëlindjes së saj të 22-të – rreth katër vjet para fillimit të akuzave në gjyq – dhe kolegët ngritën dyshime për më shumë se një vit përpara se bordi mjekësor të kontaktonte policinë./ Burimi Sky News


Top Channel

You may also like