Bomba monstruoze nga epoka sovjetika që Rusia hodhi mbi Ukrainë – Shqip

by admin
Spread the love

Rusët përdorën bombën e rëndë ajrore ODAB-1500 për herë të parë në Ukrainë, gjatë sulmit në Velika Pisarivka në rajonin Sumy. Kjo është hera e parë që Rusia përdor një bombë të tillë termobarike me peshë një ton e gjysmë, e cila daton në epokën sovjetike, shkruan gjermania Bild dhe i referohet gazetarit dhe ekspertit ushtarak Julian Röpke.

Sipas tij, bomba ODAB-1500 është përdorur për herë të parë që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. Kjo bombë u hodh në Velika Pisarivka, e cila pësoi dëme të mëdha. Pas përplasjes, një kolonë tymi deri në një kilometër u ngrit në qiell. Ukraina njoftoi se dy bomba ajrore të drejtuara u hodhën në infrastrukturën civile të Velika Pisarivka dhe se ndërtesa e shkollës së mesme u dëmtua gjithashtu.

ODAB-1500 (bombë ajrore shpërthyese me vëllim) është një raketë termobarike e epokës sovjetike. Lëshon një lëng aerosol 10 metra përpara objektivit, i cili krijon një flakë që rrit fuqinë shkatërruese. Është një shpërthim vëllimor. ODAB ka fuqi të madhe shkatërruese.

Rusia lëshoi ​​16 raketa dhe 11 dronë në Ukrainë gjatë natës të së dielës, tha Forcat Ajrore të Ukrainës, duke vrarë të paktën një person. Guvernatori i rajonit Lviv të Ukrainës në perëndim të vendit njoftoi se një person vdiq atje të dielën mbrëma.

“Sonte armiku sulmoi me raketa të njëjta infrastrukturë të rëndësishme që ishte shënjestruar më parë më 24 dhe 29 mars. Ndërtesa administrative u dëmtua”, tha Guvernatori Maksim Kozicki në Telegram. “Një person vdiq si rezultat i sulmit.”

Në një postim në Telegram, Forcat Ajrore të Ukrainës kanë deklaruar se kanë arritur të rrëzojnë nëntë dronë dhe nëntë raketa. Gjatë shtatë ditëve të fundit, Rusia ka rritur ndjeshëm sulmet ajrore kundër objekteve energjetike të Ukrainës, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe duke i lënë ukrainasit të frikësohen nga më shumë ndërprerje të energjisë elektrike të parë në dimrin e parë të luftës.

Kompania më e madhe private e energjisë në Ukrainë DTEK tha të shtunën se pesë nga gjashtë termocentralet e saj u dëmtuan ose u shkatërruan me 80 për qind të kapacitetit të tyre të prodhimit të humbur. Riparimet mund të zgjasin deri në 18 muaj.

E megjithatë, ajo që po bën Rusia në Ukrainë duket një humanizëm i vërtetë përballë mizorisë së papërshkrueshme izraelite në Gaza. Madje raportet e bilanceve të pasojave të sulmeve ruse në Ukrainë, ngjajnë si humor cinik përballë tmerreve të Gazës. /tesheshi.com/  

You may also like