Blinken takohet me princin saudit në Lindjen e Mesme ndërkohë që Izraeli përparon drejt Jugut në Gaza

by admin
Spread the love

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken është kthyer në Lindjen e Mesme, ndërsa përpiqet të bëjë përparim në shumë fronte: përparim në një marrëveshje pengjesh, koordinim në “të nesërmen” për Gazën dhe përpjekje për të siguruar që lufta Izrael-Hamas të mos përshkallëzohet, në një konflikt më të gjerë rajonal.

Ai vjen pasi SHBA  kreu sulme të mëdha ajrore  gjatë fundjavës kundër milicive të mbështetura nga Irani në Irak, në përgjigje të një sulmi me dron që  vrau tre anëtarë të shërbimit amerikan  dhe plagosi më shumë se 40 të tjerë në Jordani. Ndërkohë, forcat amerikane kryen gjithashtu  sulme të mëtejshme ndaj rebelëve Houthi të mbështetur nga Irani  në Jemen.

Blinken dhe princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman diskutuan të hënën “koordinimin rajonal” për përfundimin e luftës në Gaza dhe planet për brezin pas përfundimit të luftimeve, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. Ata folën gjithashtu për “nevojën urgjente për të ulur tensionet në rajon”.

Blinken, i cili po bën udhëtimin e tij të pestë në Lindjen e Mesme  që nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit, do të argumentojë përsëri se veprimet e SHBA  në rajon kanë qenë mbrojtëse, jo përshkallëzuese.

Udhëheqja e Hamasit, duke përfshirë zyrtarin e saj të lartë në Gaza, është “në arrati” ndërsa ushtria izraelite përparon më tej në jug në enklavën palestineze, tha ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant . Operacioni ushtarak izraelit në qytetin jugor të Khan Younis do të “arrijë së shpejti qëllimet e tij” ndërsa trupat përparojnë drejt jugut në Rafah, bastioni i fundit i mbetur i Hamasit, tha Gallant. “Forcat tona operojnë në terren në pjesën më të madhe të territorit të Rripit të Gazës”, tha ai. Një zëdhënës i Hamasit tha se luftëtarët e grupit po “operojnë ende në të gjitha zonat” e Gazës.

Punonjësit e ndihmës kanë ngritur shqetësime për çdo operacion të zgjeruar ushtarak në Rafah, ku imazhet satelitore tregojnë një qytet të improvizuar me tenda që vlerësohet të strehojë më shumë se 1 milion civilë të zhvendosur nga lufta. Drejtori i Zyrës së Mediave Qeveritare të drejtuar nga Hamasi paralajmëroi gjithashtu se zgjerimi do të  “shkaktonte një fatkeqësi të vërtetë”.

Ushtria izraelite u ka thënë civilëve palestinezë në perëndim të qytetit të Gazës, në veri, dhe në pjesën më të madhe të Khan Younis, që të  largohen nga lagjet e tyre  për në zona të tjera. Është e paqartë se sa njerëz janë në dijeni të urdhrave, duke pasur parasysh mungesën e internetit dhe shërbimit celular në pjesën më të madhe të Gazës. Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze tha se rreth  8,000 njerëz të zhvendosur  ishin evakuuar nga selia e saj dhe nga spitali Al-Amal në Khan Younis.

Sulmet e SHBA:  Ushtria amerikane kreu një sulm kundër dy automjeteve shpërthyese të Houthi sipërfaqësore pa ekuipazh të hënën në Jemen, tha Komanda Qendrore e SHBA.

SHBA-ja dhe forcat e koalicionit janë sulmuar edhe tre herë të tjera në Siri që kur SHBA-ja nisi sulmet ajrore kundër milicive të mbështetura nga Irani  gjatë fundjavës , tha një zyrtar amerikan.

Kritika ruse: Duke folur në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OKB dënoi sulmet ajrore të SHBA në Irak si “të paligjshme dhe të papërgjegjshme” dhe “paraqesin një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë ndërkombëtare”. Ky është takimi i dytë i Këshillit të Sigurimit të OKB-së që Rusia kërkon për sulmet e SHBA-së në Lindjen e Mesme.


Top Channel

You may also like