Blinken konfirmon ndihmën e re ushtarake prej 2 miliardë dollarësh për Ukrainën – Shqip

by admin
Spread the love

Në një vizitë të rëndësishme në Kiev, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka rikonfirmuar angazhimin e fortë të SHBA-së për të mbështetur Ukrainën në konfliktin e saj me Rusinë. Gjatë qëndrimit të tij, Blinken njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake prej 2 miliardë dollarësh për Ukrainën, duke theksuar se kjo ndihmë do të përfshijë municione dhe armë të cilat janë thelbësore për forcat ukrainase që luftojnë në front.

Ky financim i ri vjen si pjesë e suplementit të Sigurisë së Ukrainës, i cili u miratua së fundmi nga SHBA, dhe përfshin një shtesë prej 400 milionë dollarësh nga fondet ekzistuese të Financimit Ushtarak të Jashtëm që nuk ishin ndarë më parë për Ukrainën. Blinken theksoi se pavarësisht ndihmës së madhe ushtarake, SHBA nuk inkurajon veprime ofensive kundër territorit rus, por mbetet e përkushtuar për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial.

Sekretari Blinken gjithashtu njoftoi mbështetjen e SHBA-së për një samit të paqes për Ukrainën, i cili pritet të mbahet muajin e ardhshëm në Zvicër, duke u shprehur se Uashingtoni është i vendosur të qëndrojë pranë Ukrainës deri në arritjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme dhe paqësore

You may also like