BERLIN – Baerbock thekson partneritetin me Londrën dhe Dublinin pavarësisht Brexit

by admin
Spread the love

BERLIN, 8 dhjetor /ATSH-DPA/-Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock ka theksuar rëndësinë e partneritetit të Gjermanisë me Britaninë e Madhe, si dhe me anëtarin e BE-së, Irlandën, pavarësisht problemeve të shkaktuara nga Brexit.

“Ne jemi partnerë dhe miq të ngushtë”, tha Baerbock në Berlin përpara një vizite në Irlandë dhe Britani të Madhe.

“Ne po i dëshmojmë Putinit fuqinë e vlerave të përbashkëta dhe vendosmërinë tonë për t’i mbrojtur ato edhe në dete të stuhishme”, tha Baerbock duke iu referuar presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Baerbock kishte planifikuar të takohej të enjten në Dublin me numrin e saj të kundërt irlandez Simon Coveney.

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock do te zhvilloje nesër një takim me ministrin e Jashtëm britanik, James Cleverly në Londër, në kuadër të të ashtuquajturit “dialogu strategjik”, u ra dakord për një format për të ruajtur lidhjet e ngushta dhe bashkëpunimin konkret edhe pas largimit të Britanisë nga BE në vitin 2020.

Takimi do të zhvillohet në kuadër të të ashtuquajturit “dialog strategjik”, i cili synon ruajtjen e lidhjeve të ngushta dhe bashkëpunimit konkret edhe pas largimit të Britanisë nga BE-ja në vitin 2020.

“Për Britaninë e Madhe dhe Irlandën, Brexit ishte një pikë kthese e veçantë për shkak të ndarjes së ishullit të Irlandës”, tha Baerbock.

Vetëm në vitin 1998, “Marrëveshja e së Premtes së Mirë” (Good Friday Agreement), solli paqen në Irlandën e Veriut pas më shumë se 30 vjetësh konflikti të përgjakshëm.

“Fakti që katolikët dhe protestantët mund të jetojnë sërish në marrëdhënie të mira fqinjësore nuk duhet të vihet në rrezik në asnjë rrethanë”, shtoi ajo.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like