BE mund të dërgojë një milion predha në Ukrainë

by admin
Spread the love

Bashkimi Evropian mund të dërgojë një milion predha artilerie në Ukrainë.

Këshilli Evropian do të mirëpresë planin në një samit të BE-së javën e ardhshme, sipas një drafti të konkluzioneve të parë nga e përditshmja gjermane Handelsblatt, sipas Sky News.

Kujtojmë se lufta në Ukrainë e nisur në 24 shkurt të një viti më parë vijon ende.

Kujtojmë se sot Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti të premten kundër presidentit rus, Vladimir Putin, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë.

Urdhri për arrestimin e Vladimir Putin mund ta pengojë atë të largohet nga Rusia, sipas një specialisti ndërkombëtar penal dhe të së drejtës humanitare.


Top Channel

You may also like