Barbados, një republikë me Rihanën “hero kombëtar” – Shqip

by admin
Spread the love

Lindja e republikës shfuqizoi pothuajse të gjitha lidhjet koloniale që e mbanin këtë ishull të vogël në varësi të monarkisë britanike.

Me inaugurimin e Presidentes së zgjedhur Sandra Mason, e para në historinë e tij, ishulli i vogël Karaibe i Barbados u bë republikë saktësisht në mesnatën e së hënës me orën lokale, duke ndërprerë lidhjet e fundit me Britaninë pas katër shekujsh sundimi kolonial.

Republika e re lindi me rrahjen e fundit të mesnatës – në orën pesë të orës së Evropës Qendrore – pasi u ul flamuri mbretëror britanik dhe u ngrit flamuri presidencial në sheshin e mbushur me njerëz të Heronjve në Bridgetoën.

Në tranzicionin përfundimtar të ishullit të plazheve parajsore dhe rumit nga monarkia në republikë, mori pjesë edhe princi Charles, trashëgimtari britanik i fronit, shkruan Reuters.

Refuzimi i Elizabeth II, së cilës i kanë mbetur ende 15 mbretëri – duke përfshirë Britaninë, Australinë, Kanadanë dhe Xhamajkën – shihet nga Barbados si faza e fundit në procesin e çlirimit të demonëve nga e kaluara e tyre koloniale.

Rihanna, një hero kombëtar

Gjatë ceremonisë, këngëtarja Rihanna me origjinë nga Barbados u shpall hero kombëtar.

Pas një programi luksoz të plotësuar me fjalime për nder të fundit të kolonializmit, nën hijen e ndërtesës së parlamentit, Sandra Mason u betua si presidentja e parë e Barbados.

“Ne njerëzit duhet t’i japim Republikës së Barbados frymën dhe thelbin e saj. Ne duhet të krijojmë të ardhmen tonë. Ne jemi ata që mbrojmë kombin tonë. Ne jemi njerëzit e Barbados”, tha Mason.

Lindja e republikës, pikërisht në 55-vjetorin e shpalljes së pavarësisë, shfuqizon praktikisht të gjitha lidhjet koloniale që e kanë mbajtur këtë ishull të vogël në varësi të monarkisë britanike që kur një anije angleze e përvetësoi atë për mbretin James I në 1625.

Barbados mbetet një republikë brenda Komonuelthit, një grup prej 54 vendesh. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like