Banorët e parë të Tokës hynë në 2024 – Shqip

by admin
Spread the love

Arkipelagu i Kiribatit në Paqësor ishte i pari që hyri në Vitin e Ri, 2024, të dielën, në orën 11:00 të mëngjesit CET.

Zelanda e Re, Tonga dhe Samoa, si dhe pak më vonë Australia, do të jenë të radhës që do të mirëpresin Vitin e Ri dhe në orët në vijim pritet të marrin pjesë miliona njerëz në festimet.

Turma të mëdha po krijohen në Sidnei në pritje të një prej fishekzjarreve më spektakolare të Vitit të Ri në botë.

Pak para mesnatës, dmth. në orën 14:00 CET, tetë ton lëndë piroteknike do të lëshohen nga dy prej monumenteve më të njohura të Australisë – Ura e Portit dhe Shtëpia e Operas – që do të fillojnë spektaklin dymbëdhjetëminutësh.

Samoa Amerikane, vetëm 220 kilometra në lindje të Samoas, në anën tjetër të linjës ndërkombëtare të datës, do të jetë e fundit që do të thotë ardhjen e vitit 2024.

Ishujt Baker dhe Howland, të cilët hyjnë të fundit, janë të pabanuar. /tesheshi.com/

You may also like