Baloni kinez që ka alarmuar SHBA-në – Shqip

by admin
Spread the love

Një balonë e dyshuar spiune kineze ka fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara prej disa ditësh dhe zyrtarë të lartë amerikanë kanë këshilluar presidentin Joe Biden të mos e rrëzojë atë nga frika se mbeturinat mund të përbëjnë një kërcënim për sigurinë.

“Është e qartë se qëllimi i këtij baloni është vëzhgimi”, u tha gazetarëve mbrëmë vonë një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Pentagoni e gjurmoi balonën për disa ditë teksa kalonte mbi veriun e SHBA-së, tha zëdhënësi i Pentagonit, gjeneral brigade Patrick Ryder.

“Shembuj të këtij lloj aktiviteti janë vërejtur gjatë viteve të fundit, duke përfshirë edhe gjatë administratës së mëparshme,” tha ai.

Balona fluturoi mbi Ishujt Aleutian të Alaskës dhe mbi Kanada përpara se të shfaqej mbi Billings, Montana, të mërkurën, thanë zyrtarët. Pikërisht në atë shtet federal amerikan pak të populluar ndodhet një nga tre komplekset e silove nëntokësore amerikane për raketat balistike ndërkontinentale Minuteman III, i cili, sipas zyrtarëve, është një nga objektivat e mundshëm të spiunazhit kinez.

Tensionet midis Kinës dhe SHBA-së janë rritur së fundmi për shkak të konfliktit mbi Tajvanin dhe aktiviteteve ushtarake kineze në Detin e Kinës Jugore. Uashingtoni e ka gjurmuar balonën që kur ajo hyri në hapësirën ajrore të SHBA disa ditë më parë, e cila përfshin aeroplanë ushtarakë amerikanë me njerëz.

Zyrtarët nuk pranuan të thonë se sa lart po fluturonte balona, ​​por pranuan se po funksiononte mbi trafikun ajror civil dhe nën “hapësirë”. Zyrtarë të lartë ushtarakë amerikanë konsideruan rrëzimin e balonës mbi Montana, por në fund rekomanduan që nuk duhet, për shkak të dyshimeve mbi pasojat nga mbeturinat. /tesheshi.com/

You may also like