Avioni i Kompanisë Kombëtare Egjiptiane, për herë të parë në Tel Aviv – Shqip

by admin
Spread the love
728x90px

Avioni i kompanisë kombëtare egjiptiane EgyptAir u ul më 3 tetor në Aeroportin Ben Gurion pranë Tel Aviv pas fluturimit të parë të drejtpërdrejtë në Izrael që kur të dy vendet nënshkruan një marrëveshje historike të paqes në 1979.

Deri më tani, avionët AirSinai të lidhur me kompaninë kombëtare egjiptiane kanë zbarkuar në Izrael, por pa shenjat e kompanisë nga frika e protestës publike.

Aeroplanët e kompanisë kombëtare egjiptiane tani do të fluturojnë tre herë midis Kajros dhe Tel Avivit me logon EgyptAir.

Javën e kaluar, avioni i Bahraini Gulf Air fluturoi drejtpërdrejt në Izrael për herë të parë, gjë që forcoi lidhjet midis dy vendeve të krijuara nga nënshkrimi i të ashtuquajturës Marrëveshje Avram midis Izraelit dhe katër vendeve arabe vitin e kaluar.

Avioni i parë i kompanisë kombëtare egjiptiane fluturoi për në Tel Aviv dy javë pasi kryeministri i ri i Izraelit, Naftali Bennett, vizitoi Egjiptin.

bekimcair

Ai u takua me Presidentin egjiptian Abdel Fattah Al Sisi në vendpushimin Sinai të Sharm al-Sheikh dhe kjo konsiderohet si një shenjë e përmirësimit të lidhjeve midis dy vendeve fqinje.

Bennett është udhëheqësi i parë izraelit që viziton Egjiptin publikisht pas më shumë se një dekade.

Në gusht, Izraeli hoqi një paralajmërim për qytetarët e tij që të mos udhëtojnë në Gadishullin Egjiptian Sinai të gjatë. Ky konsiderohet një gjest ndaj një partneri strategjik. /tesheshi.com/

ash-ads

Lajme interesante

You may also like