Armët bërthamore, kërcënim real! – Shqip

by admin
Spread the love

Armët bërthamore kanë qenë një kërcënim “real dhe i pranishëm” që kur Rusia pushtoi Ukrainën, tha kryebashkiaku i Nagasakit, në 77-vjetorin e bombardimeve atomike që shkatërroi qytetin japonez.

Më 9 gusht 1945, Nagasaki u përfshi nga një ferr që vrau 74,000 njerëz, tre ditë pas sulmit të parë bërthamor në botë në Hiroshima.

Dy sulme nga Shtetet e Bashkuara përshpejtuan përfundimin e Luftës së Dytë Botërore dhe sot e kësaj dite, Japonia mbetet i vetmi vend që ka qenë objektiv i armëve atomike gjatë luftës.

Të martën, kryebashkiaku i Nagasaki Tomihisa Taue dha alarmin.

“Në janar të këtij viti, liderët e Shteteve të Bashkuara, Rusisë, Mbretërisë së Bashkuar, Francës dhe Kinës lëshuan një deklaratë të përbashkët duke pohuar se lufta bërthamore nuk mund të fitohet dhe nuk duhet të luftohet kurrë”, tha ai, duke shtuar:

“Por pikërisht muajin tjetër Rusia pushtoi Ukrainën. Kërcënimet me armë bërthamore tronditën të gjithë botën. Përdorimi i armëve bërthamore nuk është një frikë e pabazë, por një krizë reale dhe aktuale”, tha kryebashkiaku i Nagasakit.

Ai paralajmëroi se këto armë mund të aktivizohen edhe si rezultat i keqvlerësimit, keqfunksionimit ose sulmeve terroriste.

Të mbijetuarit e Nagasakit, zyrtarë japonezë dhe të huaj mbajtën një lutje të heshtur në orën 11:02 të mëngjesit, pikërisht në momentin kur bomba atomike u hodh në qytetin port japonez.

Të shtunën, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres mbajti një fjalim në Hiroshima në përvjetorin e sulmit të 6 gushtit 1945, që vrau rreth 140,000 njerëz. Ai paralajmëroi se “njerëzimi po luan me armë të ngarkuara” në kontekstin e krizës aktuale bërthamore.

Ditët e fundit, rusët dhe ukrainasit kanë akuzuar njëri-tjetrin për bombardimin e termocentralit më të madh bërthamor në Evropë, Zaporizhzhia, që ndodhet në jug të Ukrainës. /tesheshi.com/

You may also like