ANALIZË – “Matrioshka”, fushata e re dezinformuese antiukrainase, që synon median perëndimore

by admin
Spread the love

PARIS, 27 janar /ATSH-AFP/ – “Kontrollojeni këtë informacion, ju lutem”. Që nga shtatori, dezinformatat në internet që i atribuohen Rusisë nuk konsistojnë më vetëm në transmetimin e lajmeve të rreme kundër ukrainasve, por edhe në thirrjen direkte ndaj medias perëndimore për t’i inkurajuar ato për ta verifikuar atë.

Ekspertët paralajmërojnë një “ndërmarrje të madhe diversioniste” që synon gazetarët.

Ky ”modus operandi” u mbiquajt operacioni “matrioshka” apo “kukullat ruse” nga  “Antibot4Navalny”, i cili gjurmon operacionet e ndikimit të lidhura me Rusinë në X.

Një përdorues i internetit, “Kathe”, për shembull, komentoi Eiffelin.

”Këto informacione i shoh çdo ditë. Mediet zyrtare nuk flasin për këtë, çfarë të besoj?”, pyet ajo.

Në pak orë, ky profil apelon në të njëjtën mënyrë për dhjetëra media franceze si ”Le Progrès”, ”Paris Match”, ”Mediapart”, ”Le Point”, ”Franceinfo”, ”Le Figaro”, RFI, ”Le Parisien”…

Llogaria më pas mbetet joaktive deri më 20 dhjetor. Më pas, ajo transmeton një grafit të Zelenskyt, të karikaturuar si një person i pastrehë në Los Anxheles, një pamje që një llogari tjetër do t’i kërkojë mediave ta verifikojnë, e kështu me radhë.

Të dhënat e siguruara nga “Antibot4Navalny” dhe të cilat AFP hetoi, bëjnë të mundur dokumentimin e ekzistencës së dhjetëra apo edhe qindra profileve duke përdorur këtë strategji.

Shumica e këtyre janë llogari të lënë të braktisura nga pronari i tyre dhe më pas të hakeruara.

Shenjë se këto llogari janë marrë nga “bots”, botimet ndonjëherë pasojnë njëra-tjetrën me shpejtësi një në minutë.

Analiza e AFP zbuloi gjithashtu se llogaritë që kërkojnë nga media të verifikojë informacionin e rremë, do ta transmetojnë vetë disa kohë më vonë.

Vjedhjet në katakombet e Parisit nga një ukrainas, përvetësimi i ndihmës ushtarake për Ukrainën, grafiti i cunguar ose i shpikur Zelensky dhe reklama false në ”Times Square”,  këto botime gjithmonë implikojnë ukrainasit dhe synojnë të ushqejnë idenë e një lodhjeje të evropianëve dhe amerikanëve në lidhje me Kievin.

Shumica e këtyre pamjeve vizuale u shpërndanë për herë të parë nga përdoruesit rusë të internetit, veçanërisht në rrjetin social Telegram dhe në bloget e lajmeve, siç tregon hulumtimi i AFP.

Kjo fushatë duket se vjen në vazhdën e një tjetër, të quajtur “Doppelganger”, e cila muajt e fundit konsistonte në transmetimin e lajmeve të rreme antiukrainase nëpërmjet vizualiteteve që imitojnë mediat perëndimore, një fushatë që i atribuohet qartë Rusisë nga shërbimet sekrete franceze, theksojnë ekspertët e intervistuar. nga AFP.

”Biznes diversionist”

David Chavalarias, matematikan në shkencat sociale dhe drejtor i kërkimit në CNRS, e sheh këtë fushatë si një “sipërmarrje devijuese që synon verifikimin e fakteve” me qëllim që “t’i mbajë ata të zënë me tema të papërpunuara, të vështira për t’u verifikuar”.

Për studiuesin, ky operacion mund të synojë gjithashtu t’u japë shikueshmëri këtyre lajmeve të rreme duke i përdorur ato si transmetues, pa dijeninë e tyre.

”Objektivi duket se është të tërheqësh vëmendjen e kontrolluesve të fakteve për të anashkaluar punën e tyre dhe për të pasur efekte taktike dhe afatgjata në pikat e historisë për këtë konflikt të vazhdueshëm duke testuar viralitetin e përmbajtjes së caktuar”, shton Julien Nocetti.

Duke folur për AFP, një burim francez i sigurisë tha se ai “nuk ishte i befasuar” nga ky operacion i ri pasi “rusët po kërkojnë të kenë dukshmëri, ata duan që njerëzit të flasin për ta mirë apo keq”.

”Beteja narrativash”

Pamjet vizuale antiukrainase të përdorura si pjesë e “matrioshka” u promovuan gjithashtu në rrjete të ndryshme sociale nga të njëjtët ”bot”-ë që ishin pjesë e fushatës ”Doppelgänger”.

Në dhjetor 2023, një raport nga Insikt Group, një ent i kompanisë sekrete ”Recorded Future”, tregoi se fushata ”Doppelgänger” ishte ende shumë aktive në rrjetet sociale me të paktën 800 robotë të dedikuar për promovimin e artikujve të rremë që imitojnë mediet ukrainase.

Për më tepër, sipas shtypit gjerman, Gjermania identifikoi një “fushatë të gjerë dezinformimi pro ruse” duke përdorur mijëra llogari të rreme X (ish-Twitter) që publikonin mesazhe të dëmshme për Ukrainën duke përdorur pamje nga media gjermane.

“Ukraina mbetet vendi më i shpeshtë i shënjestruar nga manipulimi i informacionit dhe kjo nuk është e rastësishme”, deklaroi të martën Josep Borrell, kreu i diplomacisë evropiane gjatë një konference për shtyp mbi dezinformimin dhe ndërhyrjen e huaj duke evokuar një “betejë narrativash”.

”Siguria nuk është më vetëm çështje armësh, është çështje informacioni”, theksoi ai./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like