Aksidenti tragjik në Bullgari, hetuesit: Zyrtarisht 44 viktima. Zjarrfikësit: Mbi 1000 litra naftë me bidonë në autobus

by admin
Spread the love

Në autobusin e aksidentuar në Bullgari, tri ditë më parë, zyrtarisht humbën jetën 44 persona, tha zëdhënësja e Prokurorisë së Përgjithshme të Bullgarisë, Siika Mileva, në një konferencë për mediat. Ajo zbuloi se në autobus zyrtarisht ishin 52 persona, prej të cilëve 44 u gjetën të pajetë, ndërsa 7 të tjerë shpëtuan. “Enigma e madhe mbetet ku është personi i tetë”, tha ajo.

Kryesuesi i hetimeve dhe zv.kryeprokurori i Bullgarisë, Borislav Sarafov, tha se pavarësisht dëshmive të para në spital janë trajtuar vetëm 7 persona. Sipas tij, mundësia është që një person të ketë ndryshuar autobus gjatë pushimit.

Sarafov tha gjithashtu se nga veprimet e para hetimore rezulton se aksidenti tragjik është shkaktuar nga një gabim njerëzor.

Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit të 23 nëntorit. Thuajse të gjithë viktimat ishin shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, të cilët po ktheheshin nga një ekskursion në Stamboll. Familje me shumë pjesëtarë u shuan në autostradën e Strumës pranë Sofjes në Bullgari, rreth orës 2 të së martës, mes tyre edhe 12 fëmijë. Mes viktimave, ishin edhe 2 vëllezër binjakë të moshës 4-vjeçare, nxënës shkolle dhe një çift të fejuarish.

Aksidenti i së martës ndodhi në një sektor të autostradës ku kanë ndodhur edhe shumë aksidente të tjera në të kaluarën, sipas ekspertëve rrugorë bullgarë. Vendi ka një histori me aksidente fatale me autobusë.

Në vitin 2018, 17 turistë bullgarë humbën jetën kur autobusi i tyre rrëshqiti në një rrugë të lagur dhe u përmbys.

Në vitin 2019, Bullgaria u vlerësua si shteti i dytë me vdekshmërinë më të lartë nga aksidentet rrugore brenda vendeve të unionit, me 89 viktima për 1 milion banorë, sipas të dhënave të Komisionit Europian Po atë vit, sipas të dhënave zyrtare, 628 persona humbën jetën, ndërsa 463 të tjerë kanë vdekur në aksidente rrugore në vitin 2020.

Në pjesën më të madhe të rasteve, aksidentet i janë atribuuar kushteve të këqija të rrugëve, makinave të vjetra dhe shpejtësisë.

Lajme interesante

You may also like