8 gabime që nuk duhet t’i bëni kurrë para vizitës te mjeku – Shqip

by admin
Spread the love

Kur shkoni te mjeku, është e rëndësishme të mbani mend se cilësia e ekzaminimit varet jo vetëm nga profesionalizmi i mjekut, por edhe nga ju vetë. 8 gabime që nuk duhet t’i bëni më, para një vizite mjekësore:

Mos i lyeni thonjtë kur shkoni për një vizitë dermatologjike – Dermatologët trajtojnë më shumë se 3000 sëmundje. Gjatë një ekzaminimi të plotë, mjeku duhet të ekzaminojë jo vetëm lëkurën tuaj, por edhe thonjtë tuaj. Në fund të fundit, shumë infeksione kërpudhore zakonisht ndodhen atje. Eshtë shumë e rëndësishme që mjeku të shohë gjendjen natyrale të thonjve tuaj.

Mos pi alkool përpara një testi të kolesterolit – Birra ka sheqer dhe karbohidrate gjë që rrit nivelin e kolesterolit në trupin tuaj, por pas disa kohësh ato shkojnë në normalitet. Kjo e bën mjekun tuaj që të marrë analiza të pasakta.

Mos shko i etur para një testi të urinës – Urina e njeriut është 99% ujë dhe vetëm 1% acid, amoniak, hormone, qelizat e vdekura të gjakut, proteina dhe substanca të tjera që përdoren për hulumtime. Siç mund ta shihni, përqendrimi është shumë i ulët. Pra, nëse siguroni 100 ml urinë, afërsisht 1 ml e tij është e përshtatshme për analiza. Pini më shumë ujë disa orë para testit për t’u siguruar që do prodhoni mjaftueshëm urinë.

Mos përdor deodorant përpara një mamografie – Ndalimi i përdorimit të deodorantit para mamografisë ka të bëjë me përbërjen e tij pasi përmban substanca të vogla metalike. Gjatë procedurës, është e lehtë të gabosh me këto metale për kalcifikime, që është një shenjë e zhvillimit të kancerit. Rezultatet jo vetëm që do të jenë të gabuara, por ato do t’ju bëjnë goxha nervoz.

Mos hani ushqime të kuqe përpara një kolonoskopie – Ushqimi i kuq natyral mund të ngjyrosë zorrën e trashë dhe të ndikojë në rezultatin e studimit. Ndër produktet që duhet të hidhni të paktën një javë para kolonoskopisë suaj janë panxhari, boronicat, karamelet e kuqe, domatet, salcën e domateve, luleshtrydhet etj.

Mos hani ushqime me kripë përpara një testi për presionin e gjakut – Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon të konsumoni jo më shumë se 2300 miligram kripë në ditë. Ndër efektet e tjera të dëmshme, ajo kontribuon në një rritje të presionit të gjakut. Prandaj, përpara testit, nuk duhet të hani ushqime si arra, fasule ose produkte të tjera që përmbajnë shumë kripë. Përndryshe, rezultatet mund të jenë ekstremisht të larta.

Mos merrni ilaçe përpara një testi të gjakut – Disa ditë para testit, për një rezultat më të saktë, ju duhet të refuzoni të merrni ilaçe në mënyrë që gjaku juaj të ketë kohë të pastrohet dhe të mos ndikohet nga ndonjë faktor i jashtëm. Sa i përket pilulave të përshkruara për ju për përdorim të detyrueshëm ditor, mjekët zakonisht thonë që të mos i merrni ato në mëngjes para se të jepni gjak dhe t’i merrni më pas menjëherë pas testit. Por në secilin rast të veçantë, është më mirë të diskutoni paraprakisht këtë çështje me specialistin.

Mos përdorni kremëra apo lubrifikantë përpara një pap testi – Pap test është një nga testet më të rëndësishme për përcaktimin e shëndetit të organeve femërore. Mjekët rekomandojnë ta bëni atë çdo 1- 3 vjet. Shmangni aplikimin e kremërave, lubrifikuesve, tamponëve, para bërjes së këtij testi.

Lexo lajme interesante

You may also like