55 raste të reja me koronavirus në Pekin

by admin
Spread the love

Një ditë para hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin, organizatorët kanë njoftuar për 55 raste të tjera me koronavirus.

Siç raportoi komiteti organizativ të enjten, 29 infeksione u gjetën në pjesëmarrësit e lojërave që kishin udhëtuar një ditë më parë. Për më tepër, kishte 26 infeksione në njerëz që kishin udhëtuar më parë në Pekin dhe ishin tashmë flluskën e mbyllur olimpike. Prandaj, 26 sportistë ose anëtarë të ekipit janë në mesin e 55 të infektuarave.

Njëri prej tyre është edhe skiatori Simen Hegstad Kruger. Norvegjezi nuk do të jetë në gjendje të mbrojtur titullin e tij olimpik në skiathlon në vitin 2018 për shkak të një infeksioni, njoftoi Federata Skitare e Norvegjisë.

Ai ishte një nga favoritët për të fituar garën të dielën e ardhshme.

Numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirus është rritur në 287 që nga 23 janari.

Lexo lajme interesante

You may also like