5 ushqime perfekte që shtyjnë plakjen e fytyrës suaj (sipas Anila Kalleshit)

by admin
Spread the love

Plakja është një proces kompleks biologjik që ne nuk mund ta kontrollojmë. Disa aspekte të tij bazohen në faktorë trashëgues dhe sëmundje kronike. Megjithatë, disa faktorë janë deri diku të kontrolluar, pasi lidhen me zakone jo të shëndetshme, si dieta e dobët, pasiviteti fizik, konsumi i alkoolit, mungesa e gjumit dhe pirja e duhanit. Ja çfarë duhet të hani për t’u dukur më të rinj.

Shega – Përmban vitamina C, A, E, hekur, kalium, fibra, karbohidrate, antioksidantë dhe shumë përbërës të tjerë të vlefshëm të nevojshëm për shëndetin dhe bukurinë. Farat e saj ndihmojnë në hidratimin e lëkurës, kundër plakjes, zbutjen e rrudhave dhe trajtimin e akneve.

Vaji i ullirit – Acidet yndyrore të pangopura që përmban janë veçanërisht të dobishme, pasi ndihmojnë zemrën të funksionojë siç duhet dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Është gjithashtu i pasur me vitaminë E dhe antioksidantë që ruajnë elasticitetin e lëkurës.

Mjedrat – Ato përmbajnë më shumë antioksidantë se pothuajse çdo ushqim tjetër. Këto komponime të fuqishme mbrojnë kundër veprimit të pakontrolluar të radikalëve të lirë.

Portokalli – Është një burim i shkëlqyer i vitaminës C, e cila ndihmon në prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni është një lloj proteine ​​dhe punon me keratinën për t’i dhënë lëkurës forcën, butësinë, elasticitetin dhe elasticitetin që i nevojitet.

Kosi – Është një burim i mirë i kalciumit, i cili është thelbësor për shëndetin e kockave. Zgjidhni një kos të pasuruar me vitaminë D, e cila ndihmon në absorbimin e kalciumit. Gjithashtu ndihmon në tretjen më të mirë të ushqimeve dhe është i pasur me proteina.

Lexo lajme interesante

You may also like