3 mijë shqiptarë nga Zvicra të gatshëm të shkojnë për ta mbrojtur Kosovën

by admin
Spread the love

Nese vazhdon trensionmi situatës dhe provokimet nga pala serbe me tanke dhe avion luftarak (MIG) ndaj Kosovës, siq po verehen ne kufirin me Serbinë, shqiptaret në Zvicer dhe vendet tjera evropiane jane ne pritje te ftesës nga Prishtina! Bëhet fjalë për 20 mije vullnetarë. Ky solidaritet dhe ftesës se liderëve, u deshmua edhe ne zgjedhjet e fundit ne Kosovë por edhe në luftën e fundit, ku rreth 70 per qind e luftetarëve te UCK-së ishin nga Zvicra dhe vendet evropiane, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sot po bëhen një javë qe kur në veri të Kosovës po mbretëron nje situata e brishtë, tejet e tensionuar! Qeveria serbe viteve te fundit nuk njeh tabelat e Kosovës dhe cdo veture e Kosoves qe hyne ne Serbi i heqen tabelat, duke i vënë ato serbe. Ne pergjigje te kesaj politike, Qeveria e Kosova ka vepruar konform reciprocitetit dhe marrëveshjeve në Bruksel due vepruar sikur autoritetet e Beogradit.

Lexo lajme interesante

You may also like