23 qytetet e vogla më të bukura në mbarë botën, nga pikat e njohura te xhevahirët e fshehur

by admin
Spread the love

Nga të gjitha vendet e bukura në çdo cep të globit, disa pika kanë një cilësi dhe prani piktoreske që i bën ato vërtet të paharrueshme. Bëhet fjalë për atë përzierje të paimitueshme të peizazheve piktoreske, arkitekturës mbresëlënëse dhe mënyrës se si ajo kulturë përshkon vizualisht.

Shumë destinacione të mëdha magjepsin, por xhevahiret e vogla që të lënë pa frymë nuk vijnë aq shpesh. Zgjedhjet e njohura si Portofino dhe Gordes tërheqin turistë nga e gjithë bota, ndërsa të tjera si Shirakawa-go dhe Ilulissat bien në kategorinë e heronjve të pakënduar. Pavarësisht se ku ndodhen këto qytete të vogla në shkallën e famës, të gjitha ia vlen të udhëtoni edhe distanca të mëdha për t’i parë me sytë tuaj.

1. Gordes, Francë

Gordes priret të jetë i mbushur me turistë gjatë muajve të verës. Por a mund t’i fajësoni vërtet vizitorët që duan të zhyten në magjinë e një prej fshatrave më të bukur në Francë, nëse jo në botë? E vendosur lart në një shkëmb mbi luginë, është një destinacion i domosdoshëm me korsi të kalldrëmuara, kisha dhe një manastir të ndarë nga fusha livande që duken sikur janë nxjerrë nga faqet e një libri me tregime.

2. Shirakawa-go, Japoni

Fshati ëndërrimtar Shirakawa-go, i vendosur në distriktin Ōno të Japonisë, renditet ndër vendet më me dëborë në planet. E gjithë kjo ngrirje u jep strukturave të saj me çati kashte gasshō-zukuri të listuara në UNESCO një shtresë shtesë shkëlqimi. Pasi atmosferat e tokës së çudirave të dimrit shpërndahen dhe moti ngrohet, ky fshat tradicional dhe i qetë kthehet në hijeshinë e pyllit ndërsa shpatet e kodrave shndërrohen në një gjelbërim të thellë, të pasur dhe lule të egra plot ngjyra dhe aromatike.

3. Giethoorn, Holandë

Përafërsisht 2,800 njerëz e quajnë Giethoorn (a.k.a. “Venecia e Holandës”) shtëpi. Ky fshat idilik në provincën verilindore holandeze të Overijssel lavdërohet për kanalet e tij të gërmuara me dorë, 176 urat që lidhin ishullin e vogël me kontinentin, shtigjet e këmbëve dhe biçikletave dhe shtëpitë me çati prej kashte që datojnë në shekullin e 18-të. Për shkak se një infrastrukturë e tillë nuk i mbështet makinat, banorët (dhe afro një milion turistë që vizitojnë çdo vit) qarkullojnë duke lundruar, duke ecur dhe duke ecur me biçikletë.

4. Stepantsminda, Gjeorgji

E vendosur përgjatë Rrugës Ushtarake Gjeorgjiane të denjë për një udhëtim rrugor, Stepantsminda, e quajtur zakonisht Kazbegi, është një qytezë halcion në malet e Kaukazit të Gjeorgjisë verilindore. Është fabuluar për kishën e saj të Trinitetit Gergeti të shekullit të 14-të, e vendosur në një lartësi prej 7,119 këmbësh mbi nivelin e detit dhe majën vigane të malit Kazbek të mbuluar me borë. Ky fshat luginor vërtitet edhe me mitologjinë e lashtë, e cila vetëm sa ia shton mistikën.

5. Oia, Greqi

Ka një arsye – në rregull, shumë – që turistët dynden në Oia në skajin veriperëndimor të Santorinit çdo verë, duke e kthyer këtë fshat të vogël peshkimi të fjetur në një pikë të mirë të nxehtë. Po, numri i madh i pushuesve tërheq kritika nga vendasit dhe vizitorët prej shumë kohësh, por është e vështirë të fajësosh dikë që dëshiron të shikojë shtëpitë e zbardhura të Cyclades që ngjiten pas shkëmbinjve, detin Egje me gaz, kalderën e famshme dhe perëndimin e diellit me nuancë sherbeti.

6. Cherrapunji, Indi

Një botë krejtësisht e ndryshme nga kaosi i pandërprerë i qyteteve të mëdha si Mumbai dhe Kalkuta, Cherrapunji, i njohur gjithashtu si Sohra, tregon një anë shumë më të qetë të Indisë. Ky qytet i vogël me lartësi të madhe në Kodrat Lindore Khasi të shtetit verilindor indian të Meghalaya vlerësohet për urat e tij rrënjësore, ujëvarat e mrekullueshme dhe pyjet e harlisur. Si qëndron Cherrapunji kaq i gjelbër gjatë gjithë kohës? Është një nga vendet më të lagështa në planet, me një reshje mesatare vjetore prej rreth 450 inç.

7. Guatape, Kolumbi

Sipërohuni dy orë në lindje të Medellín dhe do të hasni në një qytet turistik të gjallë Ande me bukuri të varietetit natyror dhe të krijuar nga njeriu. Guatape gati për kamerë është një kryevepër e fasadave me ngjyra të ndezura, të zbukuruara me afreske të gëzuara të pikturuara me dorë. Ajo gjithashtu ka një liqen të madh artificial që është një vend i bukur dhe popullor për sportet ujore. Piedra del Peñol duket e madhe në jugperëndim. Udhëtarët mund të ngjiten qindra shkallë në majë për pamje panoramike.Kushtet e rënda të mushkërive gjithashtu mund të shkaktojnë cianozë, dhe kjo mund të përfshijë astmën si dhe pneumoninë.

8. Stowe, Vermont

Nga shumë qytete të vogla të bukura në shtetin Green Mountain, Stowe i Vermontit verior vazhdon të mahnit me ura të mbuluara, arkitekturë thelbësore të Nju Anglisë dhe peizazhe mahnitëse që ndryshojnë me çdo sezon. Është një botë e ëndrrave dimërore me grumbuj pluhurash, ujëvara të ngrira Bingham, pista skish, shtigje të rregulluara për ski ndër-vend dhe patinazh në akull. Në muajt e ngrohtë, vëmendja kthehet nga shtigjet e ecjes dhe pamjet e gjelbëruara malore në Parkun Shtetëror të Kontrabandës.

9. Ban Rak Thai, Tajlandë

Me një popullsi nën 1000 banorë, Ban Rak Thai është përkufizimi i një qyteti të vogël të fjetur. Vendndodhja e tij e largët në Tajlandën veriperëndimore e mban këtë fshat mahnitës të fshehur dhe jo të mbushur me turma turistësh. Kjo do të thotë të mos kesh nevojë të manovrosh nëpër turma për të parë malet e harlisur, plantacionet e çajit dhe shtëpitë e theksuara me fenerë tradicionalë kinezë. Për të parë bukurinë e qetë të Ban Rak Thai në maksimum, ngrihuni herët për të parë mjegullën që lëkundet nga liqeni.

10. Portofino, Itali

Udhëtarët vërshojnë në enklavën bregdetare magjepsëse të Portofino gjatë verës për të admiruar shtëpitë me nuanca pastel, për t’u mrekulluar me megajahtet në port dhe për të pirë Negronis në baret e mrekullueshme të Piazzetta-s. Rruga që të çon në Castello Brown ofron pamje mahnitëse të qytetit dhe detit. Me pak fat, mund të jeni në gjendje të rezervoni një restorant në La Terrazza në Splendido, A Belmond Hotel për të rrotulluar spageti në një tarracë të mbuluar me wisteria me pamje nga gjiri vezullues.

11. Grindelwald, Zvicër

I vendosur në Bernese Oberland, fshati Grindelwald pasqyron një version të idealizuar të resortit kozmopolit zviceran të skive që do të vini re në një broshurë udhëtimi ose kartolinë me majat e mbuluara me borë, shpate të rregulluara për të gjitha nivelet e aftësive dhe akullnajat vezulluese. Kur përfundon sezoni i dëborës, hijeshitë e tij alpine zënë qendër të vëmendjes në formën e shtigjeve të ecjes dhe natyrës. Kërkuesit e aventurës vijnë për t’u marrë me majat në rritje, veçanërisht në faqen veriore të malit Eiger.

12. Lake Placid, Nju Jork

Lake Placid është një fshat paqësor dhe piktoresk në malet Adirondack të Nju Jorkut që është i përqendruar rreth një liqeni idilik. Përtej bukurisë së ujit, ai ka kodra, pyje të dendura, livadhe dhe një Rrugë Kryesore të lezetshme. Një mesatare prej 103 inç pluhur çdo vit e shndërron këtë arratisje të lavdishme në veri të shtetit në një glob bore të jetës reale, i cili është i përgatitur për aktivitete në natyrë si skijimi në vend. Kur e gjithë ajo ngricë shkrihet, është koha për të goditur shtigjet piktoreske për pamje të mrekullueshme. Mos e humbisni shikimin e gjetheve në vjeshtë.

13. Bacalar, Meksikë

Udhëtarët që synojnë të shkëputen nga turmat dhe të dëshmojnë peizazhe të mrekullueshme do ta pëlqejnë Bacalar, një Pueblo Mágico (ose Qyteti Magjik) që ndodhet afër kufirit Meksikë-Belize. Qyteti i qetë ndodhet në liqenin spektakolar Bacalar, i mbiquajtur Laguna e Shtatë Ngjyrave për nuancat e tij në dukje të pafundme të blusë. Përtej liqenit të dytë më të madh të ujërave të ëmbla në Meksikë, ka disa struktura historike interesante si fortesa e shekullit të 18-të dhe kisha e famullisë San Joaquín, si dhe aktivitete të orientuara drejt mjedisit.

14. Moulay Idriss Zerhoun, Marok

Chefchaouen është i famshëm për nuancat e tij blu të Instagram-it. Por qyteti më i ulët dhe i ngjashëm me labirintin Moulay Idriss Zerhoun në rajonin Fès-Meknès të Marokut verior meriton patjetër vëmendje. I shtrirë mbi dy faqe kodrash në fund të malit Zerhoun, ky destinacion i shenjtë strehon një nga vendet më domethënëse të vendit, mauzoleumin e sundimtarit Idris I. Ai gjithashtu ka shumë shkallë, rrugica dhe tarraca për një pamje nga sytë e shpendëve të gjithçkaje.

15. Ilulissat, Grenlandë

lulissat i ngjan një seti filmi me Ilulissat Icefjord, ajsbergë fluturues në Gjirin Disko dhe shtëpi shumëngjyrëshe. Sado që bukuria e tij kinematografike i bën vizitorët të dyfishojnë dhe të pyesin nëse mund të jetë produkt i efekteve speciale të Hollivudit, ne ju sigurojmë se ky qytet bregdetar në Grenlandën perëndimore është i vërtetë. Vizitorët gjithashtu mund të presin me padurim të shohin dritat veriore që kërcejnë në dimër dhe diellin e mesnatës që vjen në verë.

16. Rothenburg ob der Tauber, Gjermani

Pak vende nxjerrin trillin dhe shkëlqimin e Rothenburg ob der Tauber. Ky fshat përrallor përgjatë rrugës romantike fantastike të Gjermanisë në rajonin Frankonia të Bavarisë ofron korsi kalldrëmi të ngrira në kohë, mure të paprekura dhe arkitekturë mesjetare – duke përfshirë shtëpi gjysmë druri dhe një kështjellë me tregime si dhe pamje me gjethe nga të gjitha anët . Udhëtarët ditorë vijnë me territorin magjepsës, por edhe turmat nuk e zbehin shkëlqimin.

17. Marsaxlokk, Maltë

Nëse do të kishit për detyrë të vizatoni një port peshkimi të përsosur, ndoshta do të përfundonte shumë si Marsaxlokk. I ndodhur në pjesën juglindore të Maltës, ky fshat praktikisht i paprekur i trajton udhëtarët me një dozë të madhe historie dhe karizmi bregdetar. Varkat tradicionale malteze luzzu notojnë në port, shëtitorja buzë detit është e mbushur me restorante që shërbejnë ushqime të freskëta të ditës dhe ritmi i jetës ndihet mrekullisht i pangutur.

18. Frigiliana, Spanjë

Disa vende thjesht ju lënë pa frymë pasi i keni vënë sytë për herë të parë dhe Frigiliana zbret në atë kategori. Në një farë mënyre, kundër të gjitha gjasave, kjo perlë e bukur e fshehur në kodrat e Spanjës jugore ende bie nën radar dhe nuk është kapur nga turistët. Ky është një lajm i mirë për udhëtarët që dëshirojnë të enden nëpër rrugët e ngushta të bukura në qytetin e vjetër, të ecin në rrënojat e kështjellës, të shijojnë tapas dhe të pinë verë lokale ndërsa shikojnë perëndimin e diellit në paqe.

19. San Sebastian Bernal, Meksikë

I mbështetur nga një monolit i lartë shkëmbi vullkanik që ngrihet nga shkretëtira e lartë dhe i caktuar si Pueblo Mágico, San Sebastián Bernal është një fshat i çuditshëm në malësitë qendrore në shtetin meksikan të Querétaro. Rrugët me kalldrëm dhe fasadat shumëngjyrëshe veprojnë si një kundërvënie magjepsëse me sfondin e shenjtë të gurit dhe pafundësinë e peizazhit të thatë që e rrethon atë në të gjitha drejtimet. Është një vend ku bukuria natyrore, kultura dhe tradita bashkohen në mënyrat më magjepsëse.

20. Banff, Kanada

Qyteti pafundësisht tërheqës alpin i Banff është një destinacion i preferuar skish dhe vetëm një nga vendet më të bukura, pavarësisht nga sezoni. Përveç goditjes (ose ecjes) në shpatet, udhëtarët mund të admirojnë majat e malit Rocky nga Banff Avenue ndërsa bëjnë pazar për suvenire, të shohin kafshë të egra në Parkun Kombëtar Banff dhe të zhyten në burimet e nxehta. Dhe Fairmont Banff Springs – i referuar me adhurim si “Kështjella në Rockies” e Kanadasë – u jep vizitorëve një mjedis të librit me tregime për të qëndruar gjatë natës.

21. Whitefish, Montana

Po, Whitefish është një shesh lojrash për rekreacion në natyrë. Por është peizazhi që ofron sfondin për të gjitha aktivitetet aventureske që e bën atë kaq mahnitës. Ky qytet i vogël në Malet Shkëmbore të Montanës veriperëndimore ka terren të mbuluar me borë për ski, snowboard dhe ski ndër-vend. Kur fillon vera, pamjen e vjedhin shtigjet fotogjenike të ecjes dhe biçikletës, lumenjtë që rrjedhin dhe liqeni i peshkut të bardhë. Është gjithashtu porta për në majat dhe luginat e gdhendura në akullnajë të Parkut Kombëtar Glacier.

22. Bayron Bay, Australi

Larg nga radari – megjithëse, për të qenë të qartë, kjo nuk e bën atë më pak të shkëlqyeshëm – Bayron Bay është një enklavë bregdetare në bregun e largët verilindor të Balenave të Reja Jugore që është i njohur për kulturën e tij të sërfit, plazhet e ngjashme me parajsën. , dhe lulëzimi i industrisë së turizmit. Është shtëpia e famshme e farit ikonik të Kepit Bajron dhe balenat me gunga notojnë nëpër ujërat bruz midis qershorit dhe nëntorit.

23. Qyteti i Gurit i Zanzibarit, Tanzani

Një qendër kulturash të dallueshme dhe të ndërthurura që datojnë prej shekujsh, Qyteti i Gurit i Zanzibarit i listuar në UNESCO paraqet një shembull të ruajtur mbresëlënës të një porti tregtar bregdetar suahili. Gjërat mbeten pothuajse të njëjta si ato për qindra vjet. Kjo i lejon vizitorët të vlerësojnë më mirë hijeshinë e qëndrueshme të rrugëve të saj labirintike, shtëpive të bukura të vjetra, pazareve të gjalla, muzeut të kthyer nga pallati, xhamisë, katedrales dhe fortesës së Omanit.

You may also like