2024 bën xhiron e parë të globit – Shqip

by admin
Spread the love

Festë me fishekzjarre në kryeqendrat botërore

Viti i Ri 2024 ka kryer xhiron e parë të globit. Ndër të fundit që e pritën me festime dhe fishekzjarrë në sheshe ishin amerikanët. Këto pamje janë filmuar në sheshin e famshëm Times Square të Nju Jorkut që u mbush nga mijëra njerëz.

Nuk kishte se si të mungonte spektakli i mahnitshëm fishekzjarrëve në plazhin e famshëm Kopakabana të Rio de Zhaneiros në Brazil, që zgjati për 12 minuta.

12 mijë fishekzjarre shpërthyen në sekondat e para të këtij viti në Londër. Spektakli ishte organizuar në zonën buzë lumit Tamiz.

I tejmbushur me spektatorë ishte bulevardi Champs Elisee në Paris, nga ku shijohej shpërthimi i fishekzjarrëve mbi Harkun e Triumfit.

Spektakël fishekzjarrësh edhe mbi portën e Brandenburgut, simbolin e Berlinit. Ndërsa në Athinë, fishekzjarrët ndriçuan në mesnatë qiellin mbi Akropol. Më herët, nuk mungoi edhe spektakli në kullën më të lartë të globit, Burxh Kalifa në Dubai.

 

You may also like