Briken Calja i jep dy medalje Shqipërisë ne evropianin për peshëngritje

RUSI-Kampionati Europian i Moskës ka nisur në mënyrën më të mirë për Shqipërinë. Pas Evangjeli Velit që mori dje medaljen e bronztë në stilin e shkëputjes me 89 kilogram, sot ishte rradha e peshëngritësit Briken Calja që ka shkëlqyer në shtytje dhe në dy garësh duke arritur dy medalje, të argjendë dhe të bronztë.

Fillimisht Calja nisi garimin në shkëputje ku nuk u tregua në nivelin më të mire dhe u rendit i katërti dhe arriti të ngre vetëm 152 kg në provën e parë për të dështuar në të dytën me 157 kg ndërsa në të tretën që mund t’i jepte medalje po me 157 kg nuk pati sukses duke u renditur i katërti në këtë stil, me të njëjtin rezultat me peshëngritësin bullgar, por ky i fundit ishte 100 gramë më i lehtë në peshën trupore.

Garë më e mirë për Caljen në stilin e shtytjes. Gaboi në provën e parë për 184 kilogramë, por u tregua i saktë në provën e dytë për 184 kilogramë, duke rrëmbyer medaljen e argjendtë. Në provën e tretë për 188 kilogramë, kur mund të merrte të artën, Calja gaboi. Me këtë rezultat, peshëngritësi siguroi edhe medaljen e bronztë në dygarësh, duke ngritur në total 336 kilogramë.

Universitet i Tetovës, lehtë kalon Vardarin

Skuadra e Universitetit të Tetovës në volejboll është kualifkuar në finale të garës elitare të volejbollit në Maqedoni, pasi që Read more

Dardan Dehari, siguron pjesëmarrjen në Olimpiadën “Peking 2022” VIDEO

Skijatori nga Tetova, Dardan Deari siguron pjesëmarrjen në Olimpiadën “Peking 2022”, pasi në kualifikimin e fundit ai arriti të përmbush Read more

Leave a Reply