Nafta mund të arrijë në 100 dollarë për fuçi?

Çmimet e papërpunuara mund të kthehen në nivele surprizuese që nga viti 2014 dhe të arrijnë 100 dollarë për fuçi gjatë viteve të ardhshme, parashikojnë analistët e Bankës së Amerikës. Basti vjen në një kohë që çmimet e naftës vazhdojnë të rriten nga nivelet e ulëta të koronavirusit.

Rritja e çmimit mund të vijë falë përmirësimit të bazave për mallrat dhe masave stimuluese globale, tha banka siç citohet nga Bloomberg. Për më tepër, Banka e Amerikës (BofA) rishikoi më herët parashikimin e saj të 2021 për naftën, duke parashikuar që standardi global Brent mund të godasë përkohësisht 70 dollarë për fuçi në tremujorin e dytë të vitit. Çmimi mesatar i naftës së papërpunuar Brent pritet të vendoset në 60 dollarë për fuçi, tha banka, duke rritur vlerësimin e saj të mëparshëm me 10 dollarë.

Banka parashikon gjithashtu se nafta e papërpunuar e West Texas Intermediate (WTI) mesatarisht 57 dollarë për fuçi këtë vit. Rishikimi në rritje u nxit nga ngrirja e thellë në Teksas, e cila ndikoi përkohësisht në prodhimin e papërpunuar të SHBA, si dhe uljet akoma efektive të prodhimit të vendosura nga anëtarët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e tyre, të njohur së bashku si OPEC +.

Ardhjet e naftës u mblodhën përtej nivelit më të lartë të një viti ndërsa stuhitë e dimrit goditën disa rajone në SHBA. Që nga e Enjtja, nafta e papërpunuar Brent ishte rritur rreth një përqind mbi 67 dollarë dhe ishte ende afër niveleve të saj më të larta që nga fillimi i krizës së koronavirusit. Bruto i SHBA u rrit 0.7 përqind për të tregtuar pak nën 63 dollarë për fuçi.

BofA nuk është e vetmja në optimizmin e saj për rimëkëmbjen e tregut të energjisë. Një nga shtëpitë më të mëdha në botë për tregtimin e energjisë, Socar Trading e Azerbajxhanit, nuk përjashton mundësinë që Brent të godasë 80 dollarë për fuçi para fundit të vitit dhe të shkojë mbi 100 dollarë për fuçi në 18 deri në 24 muajt e ardhshëm.

Në fillim të kësaj jave, Goldman Sachs rriti parashikimin e tij për Brent me 10 dollarë për fuçi për shkak të kërkesës në rritje të naftës që mund të rikuperohej në nivelet para-pandemisë. Tani pret që Brent të arrijë 70 dollarë në tremujorin e ardhshëm dhe 75 dollarë në tremujorin e tretë.

Hera e fundit që bota pa tregtimin e naftës mbi 100 dollarë për fuçi ishte në 2014 para se çmimet të fillonin të rrëshqasin me shpejtësi mes një ngopje globale furnizimi. Kjo çoi në krijimin e aleancës OPEC + nga eksportuesit kryesorë të naftës të udhëhequr nga Rusia dhe Arabia Saudite për të stabilizuar çmimet globale të papërpunuara.

Vaksina ruse “Sputnik” filloi të prodhohet në Sërbi – VIDEO

Fondi Rus për Investime Direkte (RFPI) ka bërë të ditur se në institutin “Torlak” në Beograd të Serbisë, ka filluar Read more

Shikoni investimin e sheikve arab në Beograd, projekt 3 miliard euro – VIDEO

Paralajmërimi për investimin në qytetin e Durrësit për një projekt investimi prej 2 miliard dollarësh të sheikve nga Dubai ngjalli Read more

Leave a Reply