Panairi i Armëve në Abu Dhabi: kush po blen e kush po shet

Një panair i madh i armëve është duke u zhvilluar në Abu Dhabi, kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe, ku prodhuesit më të mëdhenj të armëve në botë po ekspozojnë produktet e tyre, duke shpresuar të nënshkruajnë marrëveshje shitjesh në të gjithë Lindjen e Mesme.

Në fillim të panairit, Emiratet e Bashkuara Arabe zbuluan se kishin nënshkruar kontrata prej 1.36 miliardë dollarësh me prodhues vendas dhe të huaj dhe se kishin furnizuar forcat e saj me një gamë të gjerë armësh, nga dronët e Afrikës së Jugut te artileria serbe.

Megjithëse këto shifra tejkalojnë ato të njoftuara në fillim të panairit 2019, ekspertët thonë se konsumi do të jetë më i ulët këtë vit për shkak të pandemisë COVID dhe rënies së çmimeve të naftës, që ka dëmtuar buxhetet e Gjirit.

Panairi, i mbajtur çdo dy vjet, është ngjarja e parë e madhe që pret Emiratet e Bashkuara Arabe që nga fillimi i pandemisë.

900 ekspozues po marrin pjesë dhe rreth 70,000 njerëz pritet të vizitojnë, të cilët kanë mundësinë të shohin produktet më të fundit, nga automjetet e blinduara te raketat balistike.

Të dielën, panairi u vizitua nga zyrtarë të Emirateve, duke përfshirë Princin e Kurorës Mohammed bin Zayed Al Nahyan.

Virusi parandaloi ardhjen e parë të izraelitëve

Por disa pavione të rëndësishme janë të zbrazëta, dhe mes tyre ka edhe ato nga SHBA, eksportuesi më i madh në botë i armëve. Kompanitë më të mëdha amerikane u shfaqën në panair, por në një shkallë më të vogël. Përfaqësuesit e Lockheed Martin pozuan pranë aeroplanëve luftarakë F-35, shitja e të cilave në Emiratet e Bashkuara Arabe është me vlerë 23 miliardë dollarë, e cila u miratua nga ish-Presidenti Donald Trump, nën kontrollin e administratës Joe Biden.

Izraeli planifikoi prezantimin e parë në panair që nga normalizimi i marrëdhënieve me Emiratet e Bashkuara Arabe, por mbërritja e tyre humbi për shkak të kufizimeve COVID.

Kina, e cila mburret me industrinë e dytë më të madhe të armëve në botë, joshi kalimtarët me një raketë balistike të projektuar të quajtur “Dragoi i Zjarrit”.

Në pavijonin rus, udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov vëzhgoi variante të shumta të pushkës automatike Kalashnikov, ndërsa polakët prezantuan një dron të tyre kamikaz, i cili tërhoqi vëmendjen e Azerbajxhanit, vend që do të forcojë kufirin me Armeninë, me të cilën ishte në luftë vitin e kaluar.

Arabia Saudite, importuesi më i madh i armëve në botë në pesë vitet e fundit, kapromovuar veten si një gjigant ushtarak në rritje, sipas programit të projektit “Vision 2030”.

Kjo është e dashura e re e Bill Gates

Divorci i Bill dhe Melina Gates pas 25 vitesh martesë zbuloi pakte e marrëveshie të thëna e të fshehura, të Read more

Prodhohet në Izrael kornea sintetike, miliona të verbër mund të rifitojnë shikimin

Startapi izraelit CorNeat Vision, një kompani e pajisjeve mjekësore oftalmike, njoftoi se zgjidhja e saj më e re, CorNeat KPro, Read more

Leave a Reply