Erdogan kërcënon Amerikën

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kritikoi të hënën Shtetet e Bashkuara për “mungesën” e mbështetjes për masakrën e pretenduar nga anëtarët e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

“Turqia vrau 42 terroristë në strehëzat e tyre, në shpella gjatë fazës së parë të Operacionit Eagle Claw 2 në Irakun verior,” tha ai gjatë kongresit krahinor të Partisë së tij të Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP) në provincën Riza të Detit të Zi.

Duke u thënë SH.B.A.-së se nëse dëshiron “të vazhdojë aleancën tonë globalisht dhe në NATO, atëherë ju duhet të ndaloni së bashkëpunuari me terroristët“, Erdogan akuzoi Uashingtonin për “mbështetje të hapur” PKK, Njësinë e Mbrojtjes së Popullit (YPG) dhe Partinë e Unitetit Demokratik (PYD)., Megjithëse ai pretendon të kundërtën.

Një mesazh për Biden

Duke folur për vrasjen e fundit të 13 shtetasve turq në rajonin Gara të Irakut, të cilët dyshohet se u vranë nga anëtarët e PKK, Erodgan tha se “gjaku i njerëzve të pafajshëm që vdiqën martirizëm në Irakun e veriut është në duart e të gjithë atyre që mbrojnë, mbështesin dhe simpatizojnë me PKK “.

Duke theksuar se kjo nuk është masakra e parë e civilëve nga PKK, presidenti turk i bëri thirrje Presidentit të ri të SHBA Joe Biden të “njohë” PKK si një grup terrorist.

Krizat e Erdoganit kundër Shteteve të Bashkuara vijnë menjëherë pasi Departamenti i Shtetit i SHBA lëshoi ​​një deklaratë mbi zhvillimet në Irakun verior, duke thënë se Amerika, së bashku me aleatin e saj në NATO Turqinë, po u dërgon ngushëllime familjeve të të gjithë atyre që vdiqën në veri. Irak.

Trupat e 13 shtetasve turq u gjetën gjatë një operacioni turk në Irakun verior, tha të dielën Ministri i Mbrojtjes i Shtetit Hulusi Akar.

Leave a Reply