Erdogan-Rama, kush ishte personi i tretë sekret në takim!

Kryeministri Rama ishte në Turqi më datë 6 dhe 7 janar, në një vizitë zyrtare me ftesë të mikut të tij presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Vizita ishte e nivelit qeveritar dhe në të u diskutohen raporte bilaterale mes dy vendeve.

Rama takoi Erdoganin në Ankara, ndërkohë që raportet mes tyre janë deri në nivel vëllazëror e familjar. Prej kohësh, presidenti turk ka zhbërë të gjitha spektin protokollar ndaj kryeministrit shqiptar, duke i dhënë statusin e “mikut të shtëpisë”.

Sakaq, vizita e Ramës te Erdogan pati dhe një detaj tjetër: praninë në delegacionin shqiptar të të birit të George Soros, Aleksit.Ky i fundit, jo me status zyrtar, ka shprehur dëshirën që të njihet nga afër me liderin turk, e kjo vizitë është parë si mundësi për diçka të tillë.

Erdogan nga ana e tij e ka pranuar këtë kërkesë, pavarësisht raporteve të ftohta me miliarderin dhe filantropin amerikan.

Rama, George Soros dhe Alexx Soros, foto nga arkiva

Leave a Reply