Ekipet serbe rekordere, prodhuan më shumë lojtarë në Europë

Observatori Ndërkombëtar i Studimeve Sportive (CIES” ka publikuar statistikat e klubeve që kanë prodhuar më shumë lojtarë nga akademitë e të rinjve. Klasifikimi i CIES është ndërtuar nga numri i lojtarëve të prodhuar nga klubet në 31 kampionatet elitare të Europës dhe që janë aktivë sot.

RENDITJA

20.Feeynord (Holandë) – 43 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Wijnaldum aktualisht te Liverpool.

19.PSV (Holandë) – 45 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Memphis Depay, aktualisht te Lyon.

18.PSG (Francë) – 46 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Kingsley Coman aktualisht te Bayern Munchen.

17.Dinamo Minsk (Bjellorusi) – 47 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Alexandr Martinovic aktualisht te Krasnodar.

16.FK Rad i Beogradit (Serbi) – 47 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Nikola Stojiljokovic aktualisht te Farense.

15.Lyon (Francë) – 47 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Anthony Martial aktualisht te Manchester United.

14.Porto (Portugali) – 48 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Fabio Silva aktualisht te Wolves.

13.Sparta Praga (Çeki) – 50 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Patrick Schick, aktualisht te Bayer Leverkusen.

12.Barcelona (Spanjë) – 50 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Lionel Mesi aktualisht te Barcelona.

11.Benfica (Portugali) – 50 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Joao Felix aktualisht tek Atletiko Madrid.

10.Vojvodina (Serbi) – 55 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Sergej Milinkovic-Savic aktualisht te Lazio,

9.Sporting Lisbona (Portugali) – 56 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Cristiano Ronaldo aktualisht te Juventus.

8.Hajduk Split (Kroaci) – 57 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Mario Pasalic aktualisht tek Atalanta.

7.Crvena Zvezda i Beogradit (Serbi) – 61 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Luka Jovic aktualisht te Real Madrid.

6.Real Madrid (Spanjë) – 63 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Ashraf Hakimi aktualisht tek Inter.

5.Shakhtar Donetsk (Ukrainë) – 67 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Ruslan Malinovsky aktualisht tek Atalanta.

4.Dinamo Kiev (Ukrainë) – 69 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Andriy Yarmolenko aktualisht te West Ham.

3.Dinamo Zagreb (Kroaci) – 71 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Mateo Kovacic aktualisht te Chelsea.

2.Ajax (Holandë) – 77 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më të mirët De Jong dhe De ligt aktualisht te Barcelona dhe Juventus.

1.Partizan i Beogradit (Serbi) – 85 lojtarë të prodhuar dhe aktiv në vitin 2020, më i miri Dushan Vlahovic aktualisht te Fiorentina.

Qatip Osmani rikthehet te klubi tetovar

Qatip Osmani, është trajneri i ri i skuadrës së Renovës. Lajmi është konfirmuar nga vet trajneri tetovar, i cili konfirmoi Read more

Kush është personi i vetëm që nuk di për vdekjen e Maradonës?

Bota e futbollit vazhdon të mbajë zi për humbjen e legjendës së futbollit Diego Armando Maradona dhe në Argjentinë është Read more

Leave a Reply