10 miliarderët e botës që humbën 14 miliardë dollarë për një ditë

Mark Zuckerberg, Bill Gates, Elon Musk dhe 6 prej miliarderëve më të pasur amerikanë thuhet se humbën 14 miliardë dollarë brenda një dite.

Vetëm një grua u bashkua me listën e humbësve, trashëgimtarja e Wal-Mart Alice Walton, e cila humbi 635 miliardë dollarë në pasurinë e saj, sipas revistës Forbes.

Ndërsa rastet e koronavirusit vazhduan të rriteshin në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe në të gjithë botën, tregjet morën një goditje në fillim të javës, duke i goditur 10 njerëzit më të pasur në Shtetet e Bashkuara. Ata humbën 14 miliardë dollarë në një ditë, sipas raporteve të Forbes.

Rënia e tregut erdhi pasi Shtetet e Bashkuara raportuan një rekord të lartë në rastet e COVID-19.

Nga ana tjetër, CEO i Amazon, Jeff Bezos, pati përfitime të shumta. Ai ishte i vetmi miliarder në listë që pa pasurinë e tij të rritet, sipas Forbes.

Kjo nuk është hera e parë që miliarderët regjistrojnë humbje marramendëse brenda natës gjatë një pandemie.

Më 3 shtator, Dow Jones, Musk, Zuckerberg dhe Gates, 10 miliarderët kryesorë të teknologjisë, humbën 44 miliardë dollarë.

Bitcoini kalon 19 mijë dollarëshin

Kryptovaluta Bitcoin të martën ka prekur shifrën e 19 mijë dollarëve për herë të parë në gati tre vjetët e Read more

Zbritje marramendëse të çmimeve të teknikës së bardhë në “NORA AS” Tetovë

"Black Friday" edhe tek ne. Zbritje marramendëse të çmimeve të teknikës së bardhë në NORA AS Tetovë ( afër Xhamisë Read more

Leave a Reply