Lirim Zendeli nga Shkupi i dyti në premierën e tij në Formula 3

Lirim Zendeli dhe David Beckmann kanë marr pjesë në podium gjatë një shiu të vazhdueshëm në Spielberg. Një premierë për dy shokët e skuadrës.

Në shiun e vazhdueshëm të Spielberg, vozitësi i ri shqiptar Lirim Zendeli festoi premierën e tij në podiumin e Formula 3.

Lirim Zendeli (20), me prejardhje nga Shkupi, përfundoi i dyti në garën e tretë të sezonit të së shtunës, menjëherë pas fituesit polak nga Danimarka Frederik Vesti (Prema). Gara duhej të ndalohej për shkak të reshjeve të mëdha të shiut, rezultati u shënua pas 12 nga 24 xhirot e planifikuara.

David Schumacher (19 / Charouz), djali i ish shoferit të Formula 1, Ralf Schumacher, përfundoi i 12-ti, shkruajnë mediat gjermane, përcjell Shtegu.com.

Lirimi në Formula 3 ka konkurruar që nga viti 2019, duke përmirësuar rezultatin e parë të podiumit në renditjen e përgjithshme. Meqenëse më pak se 75 për qind e distancës së garës ishte e përfunduar, u dhanë vetëm gjysma e pikëve.

Pas australianit Oscar Piastri (Prema / 35 pikë), Vesti (34.5) dhe Liam Laëson (Hitech / 25) nga Zelanda e Re, Zendeli (25) dhe Beckmann (21.5) përfunduan në vendin e katërt dhe të pestin.

Leave a Reply