11 peshkopë nën akuzë për pedofili – Shqip

by admin
Spread the love

Njëmbëdhjetë ish-peshkopë ose aktualë francezë janë akuzuar për abuzim seksual, përfshirë ish-peshkopin e Bordos, i cili rrëfeu se kishte sulmuar një të mitur 35 vjet më parë, tha të hënën organi më i lartë i kishës franceze.

Jean-Pierre Ricard – peshkopi prej shumë vitesh i Bordosë – i cili u bë kardinal nga Papa Françesku në 2016, pranoi një akt “të dënueshëm” kundër një 14-vjeçari, u tha gazetarëve presidenti i Konferencës së Peshkopëve të Francës, Eric de Moulin – Beaufort.

Të gjithë të akuzuarit do të përballen ose me ndjekje penale ose procedura disiplinore të kishës, shtoi de Moulin-Beaufort, kryepeshkop i qytetit të Reims.

Peshkopët francezë po takohen në Lourdes në Francën jugperëndimore për konferencën e tyre të vjeshtës, ku ata planifikojnë të diskutojnë mënyrat për të përmirësuar komunikimin dhe transparencën mbi akuzat historike për krime seksuale kundër klerit.

Kisha franceze u trondit vitin e kaluar nga gjetjet e një hetimi që konfirmoi abuzimin e përhapur të të miturve nga priftërinjtë, dhjakët dhe anëtarët laikë që datojnë që nga vitet 1950.

Ai zbuloi se 216,000 të mitur ishin abuzuar nga klerikët gjatë shtatë dekadave të fundit, një shifër që u rrit në 330,000 kur përfshiheshin akuzat kundër anëtarëve laikë të Kishës, si mësuesit e shkollave katolike.

Komisioni që shkroi raportin denoncoi “natyrën sistematike” të përpjekjeve për të mbrojtur klerin nga ndjekja penale dhe i bëri thirrje Kishës që të paguajë dëmshpërblim për viktimat.

Ricard doli në pension si peshkop i Bordosë në 2019, por mbetet një kardinal, një pozicion që ai zakonisht e mban deri në fund të jetës së tij. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like