​Salvadori minon bitcoinin nga energjia vullkanike – Shqip

by admin
Spread the love
728x90px

22:41 | 3 Tetor 2021

Salvadori ka filluar minimin e bitcoin duke përdorur energji nga një vullkan, sipas presidentit Nayib Bukele.

Ish-biznesmeni, i cili u zgjodh në vitin 2019, shkroi në Twitter se vendi kishte minuar me sukses 0.00599179 bitcoin, ose rreth 269 dollarë, me fuqi gjeotermike.

Njoftimi i Bukele vjen vetëm disa javë pasi bitcoin u pranua si mjet ligjor në vend më 7 shtator.

Salvadori është i njohur në gjuhën popullore si “toka e vullkaneve”, me 20 vullkane potencialisht aktivë që shtrihen përgjatë gjithë vendit.

Vendi i Amerikës Qendrore merr më shumë se 20 për qind të energjisë totale të tij nga burimet gjeotermike, sipas Shoqatës së Tregtisë Ndërkombëtare të SHBA.

Më 6 shtator, një ditë para se të miratonte ligjërisht kriptomonedhën më të njohur në botë, Salvadori bleu 400 bitcoin me vlerë rreth 20.9 milionë dollarë. Të nesërmen, çmimi i bitcoin ra në nivelin më të ulët në gati një muaj, nga 52.000 dollarë në më pak se 43.000 dollarë.

Bukele, më parë kryebashkiak i kryeqytetit, San Salvador, së pari njoftoi planet e tij në qershor, duke ndezur polemika – dhe protesta të shumta në San Salvador.

bekimcair

Ai shkroi në Twitter se LaGeo SA de CV, ndërmarrja shtetërore elektrike gjeotermike, ishte udhëzuar të zhvillonte një plan për operacionet e minierave të bitcoin ‘me energji shumë të lirë, 100% të pastër, 100% të rinovueshme, [zero] nga vullkanet tona.”

Athena Bitcoin ka rënë dakord të investojë 1 milion dollarë për të instaluar 1.500 ATM kripto-valutë, të cilat mund të shkëmbejnë bitcoin me dollarë amerikanë ose anasjelltas, por Apple dhe Huawei nuk po ofrojnë kuletën digjitale të mbështetur nga qeveria, Chivo, në dyqanet e tyre të aplikacioneve, raporton BBC.

Banka Botërore refuzoi me shpejtësi kërkesën e Salvadorit për të ndihmuar në zbatimin e tenderit të ri, duke cituar ‘mangësitë mjedisore dhe transparencës’ të minierave të bitcoin.

“Ne jemi të përkushtuar për të ndihmuar Salvadorin në mënyra të shumta, përfshirë transparencën e monedhës dhe proceset rregullative,” tha një zëdhënës i Bankës Botërore për Reuters.

“Ndërsa qeveria na afroi për ndihmë në Bitcoin, kjo nuk është diçka që Banka Botërore mund të mbështesë.”

Blerja me bitcoin dhe kriptovaluta të tjera kërkon sasi të mëdha të energjisë elektrike. Kjo është e mjaftueshme për të sjellë thatësira katastrofale, përmbytje dhe stuhi në rajone anembanë globit.

Sipas një raporti të fundit në revistën Resources, Conservation and Recycling, kostot e larta të energjisë nuk janë problemi i vetëm me minierat e bitcoin: Një transaksion i vetëm gjeneron 9.5 unca mbeturina elektronike, njësoj si hedhja e dy telefonave inteligjentë. Për shkak të kërkesave të larta për kompjuterët që minojnë për Bitcoin, pajisjet kanë një jetë jashtëzakonisht të shkurtër të ruajtjes-vetëm 1.29 vjet.

Kjo krijon shumë mbeturina – rreth 33.800 tonë në vit, të cilat ka të ngjarë të rriten me rritjen e interesit për kriptovalutat.

Bitcoin janë linja të kodit kompjuterik që nënshkruhen në mënyrë digjitale sa herë që udhëtojnë nga njëri pronar te tjetri.

Salvadori nuk është vendi i parë që përdor energjinë gjeotermike për të fuqizuar minierat e bitcoin: Islanda e ka bërë atë që nga fillimi i minimit të bitcoin.

ash-ads

Lajme interesante

You may also like